CHP’li Antmen: Alevi çocuklar üzerindeki ‘zorunlu din dersi’ baskısı sona ermelidir-VİDEO

0
116

Hukukçu ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Alevi çocukları üzerindeki zorunlu din dersi baskısı sona erdirilmelidir” dedi. Antmen, “AKP iktidarı özellikle Aleviler üzerinde ötekileştirme, baskı kurma, yok sayma politikası gereğince hiçbir adım atmıyor” diyerek tepki gösterdi. 

Türkiye’de Alevi çocukların zorunlu din dersinden muaf tutulması için verilen Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını hükümet uygulamıyor. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının pandemi nedeniyle geç başlayacağını açıklayana Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Alevi çocukların din derslerinden muaf tutulmasına dönük talep ve beklentileri görmezden geliyor.

Yeni eğitim öğretim yılının açılmasıyla birlikte zorunlu din derslerinin Alevi çocuklara verilmesine tepkiler de yükseliyor.

Konuya dair Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, PİRHA’ya konuştu.

“ZORUNLU DİN DERSİ BASKISI SONA ERDİRİLMELİDİR”

1 Eylül Dünya Barış Günü’nün Türkiye’ye ve Dünya’ya barış ve huzur getirmesini dileyen Antmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zorunlu din dersinin olamayacağı AİHM ve yerel yargı kararlarında da sabitken, AKP her zaman olduğu gibi tek yanlı yaklaşarak yargı kararlarını tanımıyor. Birçok milletvekilinin olduğu gibi benim de kanun teklifim var ve Meclis’in tozlu raflarında durmakta. AKP iktidarı özellikle Aleviler üzerinde ötekileştirme, baskı kurma, yok sayma politikası gereğince hiçbir adım atmıyor. Alevi çocukları üzerindeki zorunlu din dersi baskısı sona erdirilmelidir. Önemli olan herkesin dinini ve inancını kendisi yaşamasıdır.”

“BUGÜNLER GEÇECEK”

Ekim ayında Meclis’in açılacağını belirten Antmen, “Biz yine başta cemevlerinin ibadethane olmasıyla ilgili yasa teklifimizi takip edeceğiz. Zorunlu din dersinin dayatılmaması için mücadele edeceğiz. AKP iktidarından hiçbir şey beklemiyoruz. Bugünler geçecek ve huzur içinde yaşayacağımız günler yakındır” dedi.

Diren KESER/MERSİN

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-232759 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

Bir Cevap Yazın