Kamilağaoğlu’ndan Kadıncık Ana Evi için çağrı: Bakanlık verdiği sözü tutsun-VİDEO

0
143

PİRHA –  Hacıbektaş ilçesinde bulunan Kadıncık Ana Evi’nin söz verildiği halde yapılmayan restorasyonu için çağrı yapan AABK Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, bu projenin biran önce hayata geçirilmesini istediklerini söyledi. Kamilağaoğlu, “Kültür ve Turizm Bakanılığı’nın verdiği bir söz var ve bu sözü tutmasını istiyoruz” dedi.

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Kadıncık Ana Evi’nin restorasyon çalışmalarını Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu PİRHA’ya değerlendirdi.

“BAKANLIK 2019 YILINDA RESTORE ÇALIŞMASI YAPACAKTI”

Kadıncık Ana Evi’nin restorasyonu çalışmasının 2018’de başladığını hatırlatan Kamilağaoğlu, o süreçte bakanlık ile görüşmesini şöyle anlattı:

“2018’in Haziran ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Avrupa Alevi Kadınlar Birliği dilekçe gönderdi. Kısa süre içerisinde dilekçeye cevap geldi. Bizim isteğimiz Kadıncık Ana Türbesi’nin restorasyonuydu. Fakat bakanlık ödeme olmadığı için restorasyonu yapamayacaklarını söyledi. Bunun üzerine Avrupa Alevi Kadınlar Birliği bu restorasyon çalışması için gerekli maddi kaynakları sağlayacağımızı belirten bir dilekçeyi tekrar gönderdik. Yine verilen cevap; bunun mümkün olmayacağını ve 2019 yılında emlak vergileri toplandıktan sonra  toplanan bu paranın bir kısmının kültür değerlerinin restorasyonu için harcanabileceğini, bu bağlamda da Kadıncık Ana’nın restorasyonunu da 2019 yılında gündeme alacaklarını söylediler.”

Bakanlık ile yazışmaların bir süre devam ettiğini ve bu süreçte bilirkişilerin ve mimarların içinde bulunduğu bir proje hazırlandığını söyleyen Kamilağaoğlu, “Proje bize gönderildi. Bu projeyi biz bilirkişilere özellikle de başta Veliyettin Ulusoy efendimize gönderdik. Doğru bir proje olup olmadığı konusunda da bizi bilgilendirmesini rica etti. Ulusoy da detaylı bir şekilde restorasyon projesi değil ama yine de bazı önemli değişikliklerin restore edileceğini söylemişti ve o projeye okey verdi” dedi.

“PROJE BİRAN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Bu projenin biran önce yapılması için gerek Kültür Müdürlüğü gerekse valilikle görüşmeler yaptıklarını söyleyen Kamilağaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanılığı’nın verdiği sözü tutması için çağrı yaptı.

Bu projenin biran önce hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Nevin Kamilağaoğlu, Kadıncık Ana’nın  Alevi kadınları için önemli olduğunu, bu türbenin kesinlikle restore edilmesi için gerekli çalışmaların yürütüleceğini söyledi.

Kamilağaoğlu, bu projenin mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, bekletmekten vazgeçmeleri çağrısı yaptı.

Bu sene kadınların ilk Birlik Cemini Hacıbektaş’ta yapılan etkinlikler çerçevesinde türbenin önünde yapmayı planladıklarını ancak pandemi dolayısıyla bunu yapamadıklarını belirten Kamilağaoğlu, seneye bu cemi yapacaklarını ve geleneksel hale getireceklerini vurguladı.

“DOSTUK VE BARIŞ ÖDÜLÜ HAKETMEDİKLERİ HALDE AVUSTURYA HIZIR GRUBU’NA VERİLDİ”

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok ile görüştüğünü belirten Kamilaoağoğlu, “Tabi büyük bir kırgınlığım var. Bilindiği üzere bu sene Dostluk ve Barış Ödülü’nü Avusturya Hızır Grubuna verdi, haketmedikleri halde. Hiç barış ve dostluk etiketi taşımayan, Alevi kurum temsilcilerini mahkemeye veren o gruba bu ödülün verilmesi bizleri incitti. Ama yine de Arif başkanla konuştuğumda, Kadıncık Ana Türbesi’nin bahçesinde peyzaj çalışmaları yapıldı” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-232553 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

<

div id=’gallery-2′ class=’gallery galleryid-232553 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’> 

Bir Cevap Yazın