İngiltere 10. Alevi Festivali bu yıl online gerçekleştirilecek

0
146

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Zeynel Akdoğan, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle 10. Alevi Festivali’ni online olarak gerçekleştirileceğini duyurdu. Akdoğan, bu yılki festivalin ana temasının ise “Kadın ve Adalet” olarak belirlendiğini kaydetti. 

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM), bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle 10. Alevi Festivali’ni online olarak gerçekleştirecek.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Zeynel Akdoğan festival ile ilgili yaptığı açıklamada, ““Her canın evine mihman oluyoruz! Online festivalde sizlerle birlikte tüm dünyaya sesleneceğiz. Bu yılki festivalin teması “Kadın ve Adalet” #dokunma #yuzles. Değerli canlar, yarenler, yoldaşlar; son 9 yıldır Londra’nın merkezinde, dünyanın ilk Alevi Festivali’ni tüm insanlığa sunan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM), bu yıl Covid–19 salgını sebebiyle 10. Alevi Festivali’ni online olarak gerçekleştiriyor. İAKM, bugüne değin Alevilik inancına, kültürüne, felsefesine hizmet amacıyla faaliyet gösteren bir kurumdur” dedi.

<

p class=”has-vivid-red-color has-text-color”>FESTİVALİN ANA TEMASI “KADIN ADALET”

Akdoğan, “Dünyaya sadece teolojik gözle bakmayan Aleviler, toplumsal sorumluluk gereği bu yılki festivalin ana temasını “Kadın ve Adalet” olarak belirlemiştir. Her geçen gün kadın cinayetlerinin çoğalarak artması sebebiyle, milyonlarca kadın hak arayışlarını sokağa taşımıştır. Onlarca kadının cinayete kurban gittiği, toplumsal cinsiyet baskısı ile günlük yaşamlarını dahi idame ettiremediği bir zamanda yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Akdoğan şunları kaydetti:

“Özgür kadın kimliğine sahip çıkan ve her şekilde savunan Alevilik inancı, her türlü şiddetin karşısında durmuştur. Bu nedenle, kadınların sokakta, toplu taşıma araçlarında, işyerlerinde tacize uğradığı bir dünyada, bu sorunun çözülmesine katkı sunmak, kadın mücadelesini sahiplenmek ve yükseltmek “En-el hak” diyen Aleviler için en önemli ve can alıcı sorumluluktur.”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın