İnşaatı süren Mezitli Cemevinde aşure paylaşıldı -VİDEO

0
165

İnşaatı devam eden Mezitli Cemevinde de, aşure lokması paylaşıldı. Mezitli Cemevi Başkanı Ferdi Koç, cemevinin tamamlanması için Alevilerin katkısını beklediklerini söyledi. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, “Umarım bundan sonra hayırseverler bu yapıya  bir tuğla bir briket koyar. Bir an önce bitsin istiyoruz” dedi.

Aleviler, 12 gün boyunca tuttukları Muharrem (Yası Kerbela) Orucunu tamamladı. Aşure lokmaları da pandeminin gölgesinde paylaşıldı.

Yapımına devam edilen Mezitli Cemevinde de, Aşure lokması Kazım Açıktepe Dedenin gulbangıyla paylaşıldı.

CEMEVİNİ TAMAMLAMA ÇAĞRISI

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in katılımıyla gerçekleşen lokma paylaşımı öncesi cemevinin durumuna ilişkin bilgilendirme yapıldı.
Meztli Cemevi Başkanı Ferdi Koç, sürecin çok ağır işlediğini belirterek, “İş insanları başta olmak üzere, Aleviler sahip çıksın cemevimizi bir an önce tamamlayalım” çağrısında bulundu.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, her şeyin güzel yönde değişmesini istediğini ifade ederek, “Barışın da aynı şekilde dünya barışının da bu süreç sonunda olumlu şekilde bu görünen o ki Türkiye koşullarında zorda olsa. Çünkü inançlarından ötürü hala zarar gören insanlarımız var, barışı savunduğu için zarar gören insanlarımız var, kolay değil. Zaman zaman insanlarda kötülükler, kötü olabilenler mevcut ama biz umutlu olmak durumundayız, umudu korumamız gerekiyor” dedi.

Tarhan, Alevi Kültür Dernekleri Mezitli Şubesi’yle birlikte cemevi inşaatına başladıklarını ve sürecin kolay olmadığını belirterek, şunları dile getirdi:

“Kaba inşaatı tamamlanmak üzere. Sadece Alevilerin belli zamanlarda kullandığı mekanın ötesinde tüm halkın kullandığı, üretici işlevi olan ve neredeyse 24 saat kullanılabilen çok işlevli bir yapı olacaktır. Bugüne kadar hayırseverlerden destek geldi mi? Maalesef bunu söylemek durumundayız; bu desteği alamadık. Umarım bundan sonra hayırseverler bu yapıya bir tuğla koysun ki bir briket koysun ki bir an önce bitsin istiyoruz.”

“DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İÇİN ALEVİLERİN EŞİT YURTTAŞLIK TALEPLERİ KARŞILANMALI”

İnsanların eşit yurttaşlık talebi için yapılabilecek çok basit olan yasal değişikliklerin hala yapılmadığının altını çizen Tarhan, “Cemevlerinin ibadet evi olamamış olması, Diyanet bütçesinin hala tartışılıyor olması, din dersleri konusu gibi çok çabuk çözümlenebilecek sorunlar dahi bir tarafta tutulmakta, bekletilmekte. Bunların aşılması gerekir. Daha demokratik bir Türkiye için bunları mutlaka kısa sürede çözümlenmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Diren KESER/MERSİN

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-232468 gallery-columns-2 gallery-size-full’> 

Bir Cevap Yazın