Ana Sayfa Haberler Aleviler, Munzur Gözeleri’nde peyzaj çalışmasını protesto edip aşure kaynattı-VİDEO

Aleviler, Munzur Gözeleri’nde peyzaj çalışmasını protesto edip aşure kaynattı-VİDEO

0
Aleviler, Munzur Gözeleri’nde peyzaj çalışmasını protesto edip aşure kaynattı-VİDEO

Alevi kurum başkanları, Munzur Gözeleri’ne giderek yapılan peyzaj çalışmasını kabul etmediklerini açıkladı. Aleviler Munzur’da aşure kaynatıp paylaştılar. 

Dersim’e giden Alevi kurum başkanları ve yöneticiler, bugün Dersim Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu’nu makamında ziyaret ettikten sonra peyzaj çalışması yapılan Munzur Gözeleri’ne gittiler.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanları ve temsilcileri, tepkilere rağmen Munzur Gözeleri’nde başlatılan peyzaj çalışmasını protesto edip açıklama yaptılar.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül burada yaptığı konuşmada, Munzur gözelerinde yapılan peyzaj çalışmasının Munzur’u tahrip edeceğini söyledi. Munzur gözelerindeki yapılaşmaya karşı duracaklarını ve izin vermeyeceklerini vurguladı.

Adil yarılanma talebiyle ölüm orucunun 238. gününde yaşamını yitiren Ebru Timtik’i de anan Güzelgül, “Daha iki gün önce İmam Hüseyin’in bize bıraktığı yolda yürüyen ve sadece kendisi için değil herkes için adalet isteyen Ebru Timtik canımızda Hakk’a yürüdü. Devri daim olsun, İmam Hüseyin yoldaşı olsun” dedi.

Güzelgül, “Bugün de Yezitlere boyun eğenler var. Boyun eğmeyenler İmam Hüseyinlerin yolunu sürdürenlerdir. Mücadelemizin ruhunu İmam Hüseyin’den aldık. Yezit’e biat etmeyeceğiz. Hepimiz hizmetimizi Hak için yapalım” diye konuştu.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Pir Celal Fırat da bir konuşma yaparak, Munzur Gözeleri’nin korunması gerektiğini vurguladı.

Açıklama sonrası Munzur gözelerinde Alevi kurumları başkanları canlarla birlikte aşure kaynatıp paylaştı.

PİRHA/ DERSİM

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-232305 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: