Bornova Alevi Güç Birliği: Dersim’de tüm inançsal alanlar tehdit altında-VİDEO

0
160

PİRHA – Munzur Gözeleri’nde yapılmak istenen peyzaj projesine tepki gösteren Bornova Alevi Güç Birliği, yapılan projenin Alevi-Kızılbaş halkının belleğine ve kutsalına bir saldırı olduğuna dikkat çekti. 

Munzur Gözeleri’nde yapılmakta olan peyzaj projesine karşı İzmir Bornova Alevi Güç Birliği, Bornova Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

‘Munzur Gözeelerinde yapılmak istenen peyzaj projesi Alevi-Kızılbaş halkının belleğine ve kutsalına bir saldırıdır’ pankartının açıldığı eylemde yapılan peyzaj projesinin iptal edilmesi istendi.

Bornova Dersimliler Derneği öncülüğünde Bornova’da bulunan Alevi kurumlarının katılımıyla yapılan açıklamayı Dernek Başkanı Gamze Barış Çelik okudu.

Çelik, Dersim’in Ovacık İlçesine bağlı Ziyaret Köyü sınırlarında bulunan Munzur Gözeleri’ne yapılmakta olan projenin Dersim’in inancına, doğasına, sosyal ve kültürel yaşamında ağır tahribatlar oluşturacağını belirtti.

Hukuka aykırı pek çok yönü bulunmakta olan bu projeden bir an evvel vazgeçilmesi çağrısı yapan Çelik,  Munzur Vadisi’nin 1971 yılında çıkarılan bir yasa ile Milli Park olarak ilan edildiğini ve bu yasa ile koruma altına alındığını hatırlattı.

Çelik, Gözelere Rekreasyon Projesi ile yapılmak istenen çadır kamp alanları, hayvan kesimhanesi, tuvalet, otopark, büfe, stand alanları ve yürüyüş parkurlarının, hem anayasaya hem de taraf olduğumuz dünya kültürel ve doğal mirasının korunması hükümlerine aykırı olduğunu belirtti.

“HEDEFLENEN DERSİM HALKININ DÜŞKÜN HALE GETİRİLMESİ”

Dersim başta olmak üzere kutsal değerleri ve kültürel doğal yaşamı etkileyecek yüzlerce maden projesi ruhsatının verildiğini de belirten Gamze Barış Çelik, şunları söyledi:

“Rant temelli rekreasyon projeleri, maden arama ruhsatları, çok sık yaşanan orman yangınları  barajlar, av ihaleleri, sosyal hayatımıza, insanımıza dönük esrar, alkol kullanımının yaygınlaştırılması, kadın ve çocuk tecavüzleri, adli cinayetlerle hedeflenen, Dersim toplumunun düşkün hale getirilmesi, devşirilmesidir. Dersim’in düşkünleştirilmesi Kızılbaş Alevi toplumu başta olmak üzere eşitlik ve adalet temelli ortaklaştığımız ve dayanışma içinde olmaktan onur duyduğumuz Türkiye toplumlarını da düşkünleştirecek ve zayıflatacaktır. Bu yüzden itirazımızı topyekün ve hızlıca ifade etmemiz gerekir. Ancak ne yazık ki kendi içimizden de dahil olmak üzere bir kısım çevreler Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi’ne olumlu bakmakta ve destek olmaktadır. Dışarıdan bakıldığında yürüyüş yolları, kesimhane, tuvalet ve otopark gibi kapitalist ve konformist bir yaklaşımla sunulan bu proje cezbedicidir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi bu projeyi tek başına değerlendirmek doğru değildir. Resmin bütününe baktığınızda Dersim başta olmak üzere ülkemiz coğrafyasında tüm inançsal, kültürel, ekolojik alanlar tehdit altındadır.”

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi olmak üzere tüm rant temelli projelerinin iptal edilmesi çağrısı yapan Çelik, “Dersim ve ülke genelinde ruhsat izni verilmiş tüm maden sahaları acilen kapatılmalıdır. Hukuksal ve yaşamsal hakkımız olan inançsal, kültürel, temiz, sürdürülebilir ekolojik yaşam hakkımız garanti altına alınmalıdır. Başta Dersim toplumu ve Alevi Kızılbaş inanç mensupları olmak üzere, ülkemiz ortak değerlerine, inancına, ekolojik yaşamına saygı duyan ve sahiplenen tüm Türkiye halklarına çağrımız, itirazlarımızı ortaklaştırarak, dayanışma ile bu rantçı, tepeden inmeci, ve talancı zihniyetle mücadele edebiliriz” dedi.

PİRHA/İZMİR

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-232081 gallery-columns-3 gallery-size-large’> 

Bir Cevap Yazın