6 Alevi kurumu 1 Eylül’de Munzur Gözeleri’nde olacak-VİDEO

0
151

Dersim’de Munzur Gözeleri’nde başlatılan peyzaj çalışmasına karşı Alevi kurumları, 1 Eylül Salı günü Dersim Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Dersim Valisi Mehmet Ali Özkan ile görüşecek. Aleviler ayrıca Munzur Gözeleri’nde aşure paylaştıracak. 

Dersim’in doğasına yapılan saldırıların son noktasının Munzur Gözeleri olduğunu belirten Alevi kurumları temsilcileri, Dersim’deki belediye başkanları ve Dersim Valisi ile görüşecek.

Hakikat kapısı olan Munzur Gözeleri’nin rant kapısına dönüştürülmeye çalışıldığının altını çizen Alevi kurumları sosyal medyadan yayınladıkları videoda, “Munzur Gözeleri’nde yapılmak istenen peyzaj projesi Alevi-Kızılbaş halkının belleğine, kutsalına bir saldırıdır. HES projeleri ile Munzur’u kurutmaya çalışıyorlar. Sistematik orman yangınları ile doğamızı ve içindeki canlıları yok etmek istiyorlar. Biz Aleviler Hak ve hakikat dilinden vazgeçmeyecek tüm yaşam alanlarımızda, cemevlerimizde, inanç merkezlerimizde, ziyaretlerimizde her türlü özelleştirmeye karşı birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Aleviler, 1 Eylül günü Munzur Gözeleri için aşurelerini paylaştıracaklar.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin de içinde bulunduğu kurumlar, Dersim doğasına yönelik saldırılara karşı düzenlenecek olan programda 1 Eylül Salı günü saat 18.30’da da Seyit Rıza Parkı’nda basın açıklaması yapacak.

PİRHA/İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-232086 gallery-columns-2 gallery-size-full’>


Bir Cevap Yazın