Hacı Bektaş Veli Parkı’nın içerisinde kıraathane açılmasına Alevi kurumlarından tepki

0
297

PİRHA – Ankara Mamak General Zeki Doğan Mahallesi’nde bulunan Hacı Bektaş Veli Parkı içerisinde açılması planlanan kıraathaneye Alevi kurumları tarafından gösterilen tepki sonucu, ismi değiştirilerek açılışı yapıldı. Bu karar PSAKD Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Cumali Öztürk tepki göstererek, Gerek Alevi pirimize gerekse de pirimiz üzerinden Alevileri küçültücü, hiçleştirici bu asimilasyoncu anlayışa ve halkın rızalığı alınmadan hukuksuz bir şekilde yapılmak istenen girişimlerin takipçisi olacaklarını söyledi. 

Ankara Mamak General  Zeki Doğan Mahallesi Natoyolu Caddesi üzerinde bulunan Hacı Bektaş Veli Parkı içerisinde Şahintepe Millet Kıraathanesi’nin açılmasına inanç kurum temsilcileri tepki gösterdi.

General Zeki Doğan Mahallesinde Natoyolu Caddesi üzerinde bulunan ve genellikle Alevilerin uğrak yeri olan, Demokratik Kitle Örgütlerinin ve inanç kurumlarının ise etkinlikleri için kullandıkları yerin başında gelen Hacı Bektaşi Veli Parkı, Mamak Belediyesi Encümen ve meclis kararı olmaksızın tamamıyla Mamak Belediye başkanı Murat Köse’nin yetki ve tasarrufu ile Hacı Bektaş Veli Millet kıraathanesi olarak değiştirilmesi yönünde karar alındı.

“TEPKİLER SONUCU HACI BEKTAŞ VELİ KIRAATHANE YAZISI KALDIRILDI”

Bu karar PSAKD Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Cumali Öztürk, PSAKD Mamak Şube Başkanı Fadime Türkyılmaz, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı Sefa Demir tepki gösterdi.

PSAKD Genel Merkez Denetleme Kurul üyesi Cumali Öztürk, “Hacı Bektaş Veli hünkarımızın adının verildiği parka kıraathane açılacağının haberini alır almaz Mamak Belediyesinde bulunan kurum yetkilileriyle görüştük. Hünkarımızın isminin kıraathaneye (Günümüz anlayışı ile kahvehane) isminin verilmesinin yanlış olduğunu ne olursa olsun kıraathane tabelasını astırmayacağız”dedi.

29 Ağustos saat 10:00’a kadar mühlet verdiklerini belirten Öztürk, belediye yetkililerine bildirdikten sonra 29 Ağustos saat 12:00’de yapılacak açılışı saat 10:00 itibarı ile parkın etrafında bulunanlarla birlikte tepki gösterdiklerini, bunun üzerine Hacı Bektaş Veli  kıraathane yazılı tabelayı indirdiler daha sonra yerine Şahintepe Millet Bahçesi kıraathanesi olarak astıklarını söyledi. Öztürk, Mamak belediyesi yönetiminin Mamak bölgesinde bulunan yurtaşların telefonlarına mesajla Hacı Bektaş Veli parkının adının değiştirileceğini, yerine Hacı Bektaş Veli kıraathanesi olarak açılacağına ilişkin gönderimde bulunduğunu ve açılışa davet edildiği bilgisi geçildiğini, ayrıca Şahintepe Mahalle Muhtarının Alevi olmasına ve bu projeden çok önce bilgi sahibi olmasına rağmen mahalle halkına bu gelişmelerle ilgili hiçbir bilgi vermediğini belirtti.

“AÇILIŞA OZAN HAŞİMİ KATILARAK DEYİŞ SÖYLEDİ”

AKP’li belediye tarafından yapılan açılışa Türkmen Alevi Bektaşi Derneği yönetimi ve Ozan Aşık Haşimi Aslıhak’ın Hacı Bektaş Veli’nin adını hiçleştiren AKP Belediye başkanının daveti üzerine açılışa katılmasını ve deyiş söylemesine  hiçbir anlam veremediklerini belirten Öztürk, bunun Alevileri içeriden vurma anlamına da geldiğini kaydetti.

“MÜCADELEYİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Öztürk, Ozan Haşimi Aslıhak’ın hangi çıkar ve para karşılığında böylesi bir organizasyonda yer aldığını ve yine Muharrem ayının 10. gününde aşure dağıtılmamasının bilinmesine rağmen belediye tarafından aşure dağıtıldığını söyledi. Gerek Alevi pirimize gerekse de pirimiz üzerinden Alevileri küçültücü, hiçleştirici bu asimilasyoncu anlayışa ve halkın rızalığı alınmadan hukuksuz bir şekilde yapılmak istenen girişimlerin takipçisi olacaklarını kaydeden Öztürk, kıraathane tabelasının hünkarın bulunduğu yerden kaldırana kadar mücadeleyi bırakmayacaklarını belirtti.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231989 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın