Datça Cemevi, Eren Baba’yı ziyaret etti – VİDEO

0
264

PİRHA – Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi Üyeleri, Köyceğiz ve Denizli’nin Beyağaç ilçesi sınırlarında bulunan Sandras Dağının zirvesindeki “Eren Baba”yı ziyaret ettiler. 

Haberin Videosu

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi Üyeleri, geçtiğimiz gün Köyceğiz ve de Denizli’nin Beyağaç ilçesi sınırlarında bulunan Sandras Dağının zirvesindeki “Eren Baba” ya ziyarette bulundular. Eren Baba ziyareti öncesi Sandras Dağı eteklerinde bulunan Gökçeova gölünde mola veren ekip, buradaki kahvaltının ardından zirvede bulunan Eren Baba türbesine doğru yol aldı.

Her yıl Ağustos ayının son Perşembesi gerçekleştirilen ‘Eren Baba Günü’ etkinliği için Köyceğiz,Beyağaç ilçeleri ve köylerinden gelen tahtacı ve yörükler burada Eren Baba’ya adaklarını adayıp, dualarını ediyor.

Bu sene pandemi nedeniyle katılımın düşük olduğu etkinlikle ilgili olarak, hijyen koşullarının düzenlenmesi ve katılımcıların havaya silahla ateş etmelerinin engellenmesi yönünde gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması gerekmektedir.

EREN DEDE KİMDİR?

Etkinliğe konu Eren Baba’nın hikayesi ise şöyle;

Sandras Dağı’nın eteklerine tutunan, Köyceğiz’e bağlı Ağla (yeni adı Yayla) sakinlerinin rivayeti odur ki zamanında İran Horasan’daki 72 eren, ellerindeki asaları Anadolu’ya, Balkanlar’a, Ortadoğu’ya fırlatır. Asaların tekmili farklı dağların zirvelerine saçılır. Erenlerin beşinin asası bu yörenin ulu dağlarına; bölge sakinlerinin verdiği adlarla Atkuyruksallamaz, Şimşir, Ölemez, Aygır ve Sandras’ın zirvelerine düşer. Asalar bir süre dağ yücelerinde sahiplerini bekler. Beş eren, onlar gibi sırrına tam olarak eremediğimiz maneviyat dünyasından, içsel yolculuklardan geçerek asalarına doğru yola çıkar. Erenlerden Eren Dede diğer adıyla Çiçek Baba, Sandras’ın zirvesinde asasına kavuşur ve bu dağın yücelerini mekân tutar. Eren Dedenin 3,5 metre genişliğinde ve 42 metre uzunluğundaki mezarı bu zirvede yer almaktadır.

EREN GÜNÜ ETKİNLİKLERİ NE ZAMANDAN BERİ YAPILIYOR?

Yaklaşık 7 asırdır yöre halkı tarafından Yörük-Türkmen Kültürüne özgü Eren Günü etkinlikleri yapılmaktadır.
Her yıl Ağustos ayının son perşembesi yapılan ve kaynağı Orta Asya kurgan mezarları kültürüne dayanan ve bu kültürün devamı niteliğinde olan Eren Günü etkinliği; bir gün önce Kartal Gölü bölgesine çıkılması ve burada kurulan çadırlarda konaklama ve çadır ziyaretleri yapıldıktan sonra ertesi sabah şafak vakti Eren Dede Türbesi ziyareti yapılır, dualar okunur, dilekler tutulur, türbe çevresinde turladıktan sonra kurban kesilip, pişirilip yenmesiyle etkinlik son bulur.

Sandras Dağı hala yaşayan söylenceleri, gelenekselliğini koruyan yaşam ve üretim biçimleri, el değmemiş doğa değerleriyle dikkat çeken özel bir coğrafya. Karaçam ormanları (Pinus nigra), sığla ormanları (Liquidambar orientalis), alpin bitki örtüsü ve tür çeşitliliğiyle Türkiye’nin önemli bitki alanlarından biri burası. Sığla ağacı bölgenin ve Türkiye’nin en önemli değerlerinden; dünya dağılımı büyük oranda Gökova, Marmaris, Köyceğiz, Yunanistan’ın bir bölümü ve Rodos Adası. Sandras’ın yüksek kesimleri ve Kartal Gölü çevresi, Türkiye’nin en yaşlı anıt karaağaçlarını barındırmasından dolayı koruma altında. (HABER MERKEZİ)

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231936 gallery-columns-3 gallery-size-large’>Bir Cevap Yazın