Akkaya: Alevi kadınlar üzerinde hem erkek hem devlet şiddeti var-VİDEO

0
174

AKP hükümetinin İstanbul Sözleşmesi’ni iptal etmek istemesine bir tepki de 17+ Alevi Kadınları Grubundan feminist yazar Gülfer Akkaya’dan tepki geldi. Akkaya, “Türkiye’de ya da Avrupa’nın her hangi bir ülkesinde kadınlar yaşıyorlarsa İstanbul Sözleşmesi’nin kapsayıcılığı altındalar” diyerek sözleşmenin uygulanmasını istedi. Akkaya, Alevi kadınların da hem erkek hem de devlet şiddetine maruz kaldığını kaydetti. 

Kadınlara yönelik şiddeti önleme amacıyla hazırlanan ve Türkiye’nin de ilk imzacısı olduğu ve uluslararası nitelikte olan İstanbul sözleşmesinden Türkiye’nin çekilmesini savunanlar sözleşmenin “Türk aile yapısına zarar verdiğini” öne sürüyor.

17+ Alevi Kadınlar Grubu’ndan Yazar Gülfer Akkaya, Türkiye’nin bu sözleşmede taraf devletlerden bir tanesi olduğunu belirterek sözleşmenin amacının şiddetin eviçi ve kamusal alanda ortadan kaldırılması, şiddetle mücadele, şiddetin önlenmesi, şiddete uğrayanların korunması ve şiddetsiz bir hayatın mümkün olması için çeşitli standartlar oluşturulduğunun altını çizdi.

Sözleşmenin, imzası olan devletlerin sözleşmeye uygun standartlar sağlayarak şiddetle mücadele etmesini amaçlamak olduğunu belirten Akkaya, “Şiddet söz konusu olduğunda akla gelen ilk kesim elbette kadınlar, çocuklar, LGBTİ’lerin yanı sıra engelliler, göçmenler, dili, dini, ırkı dolayısıyla ayrımcılığa uğrayan tüm toplumsal kesimlerin hepsinden bahsetmiş oluyoruz” dedi.

Alevi kadınların da başta kadın oldukları için İstanbul Sözleşmesi’yle yakından ilgili olduklarını belirten Akkaya, Alevi kadınların da erkek ve devlet şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

“ALEVİ KADINLAR İNANCINDAN DOLAYI DA AYRIMCILIĞA UĞRUYORLAR”

Alevi kadınların aynı zamanda inancından dolayı da çok çeşitli şekillerde ayrımcılığa uğradığının altını çizen Akkaya, şunları kaydetti:

“Alevi kadınları hem Alevi oldukları için hem de kadın oldukları içinde ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Mesela Alevi kadınlar üzerinde son dönemde de gördüğümüz gibi erkek şiddetinin yanı sıra devlet şiddeti de var. İşten atıldığı için sermayenin şiddetine de maruz kalıyorlar. Aynı zamanda yerel yönetimlerde de Alevi oldukları için kadınlar genellikle işe alınmıyorlar.”

“AVRUPA’DA DA KADINLAR ŞİDDETE MARUZ KALIYOR”

İstanbul Sözleşmesi’nin Avrupa Konseyi bünyesinde uluslararası bir sözleşme olduğunu ve imzacısı olan ülkelerde yaşayan kadınların da bu sözleşmenin olanaklarından faydalandığını belirten Gülfer Akkaya, “Dolayısıyla Alevi kadınlar çok çeşitli alanlarda şiddete maruz kalmaktadırlar. Fakat sadece Türkiye’de yaşayan kadınlar mı şiddete maruz kalıyor. Elbette değil, yazık ki değil. Türkiye dışında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan kadınlar şiddete maruz kalmaktadır. Ancak İstanbul Sözleşmesi’nin söyle bir yanı var: Avrupa Konseyi bünyesinde uluslararası bir sözleşme olduğu için bu ülkelerde yaşayan kadınlar da bu sözleşmenin olanaklarından faydalanıyorlar. Yani Alevi kadınlar Türkiye’de ya da Avrupa’nın her hangi bir ülkesinde yaşıyorlarsa İstanbul Sözleşmesi’nin kapsayıcıları altındalar” diye konuştu.

Yazar Gülfer Akkaya,”Şiddetsiz bir dünya için İstanbul Sözleşmesi yaşatır. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi uygulansın diyoruz” diyerek AKP iktidarının ve cemaatlerin İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi ısrarına tepki gösterdi.

Burcu ANIL/İSTANBUL

 

 

Bir Cevap Yazın