Avukat Ebru Timtik’in ölümüne sosyal medyadan isyan ettiler

0
164

Avukat Ebru Timtik’in yaşamını yitirdiği haberi sonrası mesaj yayınlayan Alevi kurum temsilcileri, dedeler, gazeteciler, siyasetçiler başta olmak üzere onbinlerce yurttaş Ebru Timtik’in yaşamına ve adalet arayışına dair vurgularda bulundu.

Avukat Ebru Timtik, adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucu eyleminin 238. gününde Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Timtik’in cenazesi otopsi için Adli Tıp Kurumu’na (ATK) kaldırılırken, burada bekleyişlerini sürdüren meslektaşları İstanbul Barosu önünde anma yapılacağını, cumartesi günüde Gazi Cemevinde gerçekleşecek erkan sonrası Gazi Mezarlığında toprağa sırlanacağını açıkladı.

Timtik’in yaşamını yitirdiği haberi sonrası sosyal medya üzerinden mesajlar paylaşıldı. O mesajlardan bazıları şöyle:

DAD Kadın Meclisi: Bu ülkede adalet arayan bir avukat, adalet arayışında iken, adaletsizce katledilmiştir. Bedenini halklara siper eden Ebru Timtik Kerbela günlerinde Yezid zihninin gözlerinin içine bakarak Hakk’a yürüdü. Sen bedenini bizlere siper ettin, sana Xızır olamadık, Dersim’in evladı.

HBVAKV Genel Merkezi: Hepimizi öldürmeye kararlılar sıra size gelmeden ses verin #EbruTimtik

ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat: Çok özgünüm yarın hastanede kendilerini ziyaret edecektik. Adil yargılanma talebiyle aylardır ölüm orucunda olan avukat #EbruTimtik maalesef hayatını kaybetti…

İbrahim Sinemillioğlu: Ebru Timtik öldü. Hukuka, hukukçuya, yargıya olan güvenimiz de birlikte öldü.

Akın Birdal: Ebru Timtik yaşamını yitirdi. Katillerrr…

Eren Keskin: Berkin Elvan çocuk, güzel çocuk.. Bak, avukatın artık senin yanında…

Sevim Yalıncakoğlu: Uğur Kurt’un keşfine savcı gelmek istememişti. Can güvenliğim yok demişti. Ebru heyetin gelip keşif yapması için öyle çırpınmıştı ki hiç unutmadım hiç unutmayacağım. Seni hiç unutmayacağım Ebru.

Zeynep Altıok Akatlı: Katilleri, tecavüzcüleri serbest bırakanlar #EbruTimtik’in ölümüne seyirci kaldılar. Ebru’nun gülünün solduğu akşamdayız.

Zeynel Abidin Koç: Ölürse ten ölür canlar ölesi değildir. Halkın adaleti için mücadelesini son anına kadar sürdürdü… Bedenleri öldürebilirsiniz ama fikirler ÖLÜMSÜZDÜR…. Işıklar içinde uyuyasın güzel insan….

Bağcılar Alevi Toplumu/ Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Eren Yıldırım: Çok üzgünüm çok.. Değişen bir şey yok.. Yezit zihniyeti hakimiyetini kurmuş, kurumlaştırmış ve kalıcı hale getirmiş. Görüntüde kimse Yezidin yolundayız demiyor. Ancak söylemler farklı olsa dahi eylemler yezitçe yapılıyor. Devr-i daim olsun #EbruTimtik

Gazeteci Ali Topuz: Ku yekî ji min ra bipirsî îro çiye, ezê bibêjim roja ku “Çêna Dêsimê” kuştin ev roj e… #EbruTimtik me efû meke!

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: Ebru Timtik için el birliği ile karar verildi!!! Bir insanın adalet diye diye aç kalmasına hangi görüşten olursanız olun, saygılı olun, insanlığınızı kaybetmezsiniz Devlet yetkililerine kalan ise kalıcı bir utançtır, beton gibi baktılar 238 gündür ruhsuz, hissiz, insafsız…

Mazlum Çimen: Çok üzgünüm çook…”

PİRHA/ İSTANBUL

 

 

Bir Cevap Yazın