Yazar Ali Balkız: Munzur Gözelerinde yapılan peyzaj çalışmaları bir katliamdır-VİDEO

0
210

PİRHA – Devletin Alevileri asimile etmek için Munzur gözelerinde peyzaj çalışmalarını yaparak orayı deforme etmeye çalıştığına dikkat çeken ABF önceki  dönem Genel başkanı Ali Balkız, Dersim’de yaşananların bir katliam olduğunu ifade etti. 

Haberin videosu;

Munzur Gözelerinde yapımı devam eden peyzaj projesine tepkiler gelmeye devam ediyor. ABF’nin önceki  dönem Genel Bakanı ve Yazar Ali Balkız, devletin Alevilerin yaşadığı yerlerde asimilasyon politikalarını devam ettirmek için çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

“NİYE BÖYLE DİYE TARTIŞMAMAK GEREKİR ÇÜNKÜ BU BİR İNANÇ”

Balkız, “Bu devlet asimile etmeye çalışıyor, bunun için araçlar kullanıyor, bir yolu da bu. Alevilerde kutsalı olan şeyler. Nedir onlar? Dergahlar, mezarlıklar, anıtlar, çeşmeler, pınarlar, gözeler, dağlar, ulu ağaçlar, ulu kişiler, ulu yerler, ulu binalar, ulu temeller, söylenceler, hikayeler, mistik inançlar, niye böyle diye bunları tartışmamak lazım bu bir inanç” diye konuştu.

İŞİD’in Afganistan’daki, İran’daki Suriye’deki, Irak’taki Arabistan’daki elinin yetiştiği her yerdeki 1000 yıllık 3000, 5000 yıllık heykelleri parçalayıp attıklarını hatırlatan Balkız, Türkiye’de de Alevilerin kutsal mekanlarına yönelik yapılan saldırılarında bu faaliyetlerden birisi olduğunun altını çizdi.

“16 TÜRBENİN HİÇ BİR İZİ YOK”

ABF Başkanı iken Kütahya’da Kara Donlu Can Babanın Dergahı’nı ziyaret ettiğini belirten Balkız, konuşmasını söyle sürdürdü:

“Daha doğrusu dergahtan geriye kalan bir mahallenin içerisinde bir yapı etrafı kırık dökük duvarlarla çevrili bir yer. Dergahın bahçe duvar kapısının anahtarı muhtar da aldık kapısını açıp girdik. Türbede kalın duvarları olan iki odası var bir de seki var, bir iki tanede pano var.  Burası Kara Donlu Can Babanın Dergâhı’ymış. Sahipsiz kalmış, yıkılmış, mahallenin berduşları, ayyaşları, uyuşturucu kullanıyorlarmış türbeyi içerisinde onun için kilitlemişler. Anahtarı da ihtiyaç olduğu zaman mahalle kadınlarına veriyorlarmış orada yufka filan yapıyorlarmış.

“DERSİM’İN HER YERİ ANADIR HER YERİ BABADIR”

Bu kentte 16 türbe daha vardı, hiç birisinin izi bile yok. Birecik, Kütahya, Uşak, Eskişehir, Nallıhan, Beypazarı, Karaca ören, buraların hepsi Alevi kökenli. Bu süreç içeresinde önce Selçuklu, Osmanlı sonra da Cumhuriyet yok ede ede unutturuyor. Bu politikanın yansıması bugün görülen gözeler, ziyaretgahlar, Dersim’in dağı, taşı kutsaldır her yeri anadır, her yeri babadır.”

Dersim’de yaşananların bir katliam olduğunu belirten Balkız, “Ne kadar çok yiğit devrimciler, Aleviler ne kadar karşı çıkabildilerse bu işe yalakalık yapan, bu işe rıza gösteren, bu işe gönüldaş gibi davranan, paydaş gibi davranan, kandırılmış, rüşvet almış, insanlarda yine o toprakların içerisinden çıktı maalesef. Hızır Paşa’nın Pir sultanın önünden çekip çıktığı gibi” diye konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231574 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

 

 

Bir Cevap Yazın