Freiburg Alevi Kültür Dergahı’ında Muharrem sohbeti – VİDEO

0
188

Almanya’nın Freiburg kentinde bulunan Freiburg Alevi Dergahı’nda içinde bulunduğumuz matem ayı; Muharrem Orucu sebebiyle cem yaparak lokmalarını paylaştılar.

Haberin Videosu

Alevilerin tuttuğu Muharrem (Yas-ı Kerbela) Orucu devam ediyor. Almanya’da bulunan Freiburg Alevi Dergahı’nda Aleviler cem yaptı.

Sinemili Ocağı Analarından Sakine Batmansuyu’nun gülbegiyle başlayan muhabbette Sakine Ana, Kerbela’da İmam Hüseyin’in, 12 imamın yaşadıkları zulmün acısını paylaştığını belirterek, “Bir arada 12 imamların yasını, acısını içimizde hissederek, yüreğimizde hissederek hepimiz bu acıyı paylaşıyoruz. Dilerim bundan sonra Alevi toplumunun acıları son bulur, dilerim bir daha Kerbela acısı Alevi toplumunda yaşanmaz. Dilerim bundan sonra barış, huzur, sevgi kardeşlik kazanır” dedi.

Alevi inancını hiçbir zaman zalimin ve Yezid’in eline bırakmayacaklarını ve bırakmaya da niyetleri olmadığını söyleyerek, sonraki nesillerin Ehlibeytin yoluna gitmesi temennisinde bulundu.

“ORUÇLARIMIZ KADIN CİNAYETLERİNE SON VERİR”

Muharrem sohbetine katılan kadın yurttaş, “Muharrem oruçlarımız inşallah kadın cinayetlerine son verir. Dünyaya barış ve huzur getirir. Kadınlar anadır topraktır her şeye vesile olandır. Kadınlarımız neden öldürülüyor. Tuttuğumuz oruçlarımız buna vesile olur. Hepimizin orucu kabul olsun hepinizi selamlıyorum” dedi.

Muhabbete katılan diğer canlar, Alevilerin her akşam dergahta toplanarak muhabbet ettiklerini ve lokmalarını paylaştıklarını belirttiler.

PİRHA/ ALMANYA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231545 gallery-columns-3 gallery-size-large’>


 

 

Bir Cevap Yazın