‘Zorunlu din dersi çocuklarımızda psikolojik sıkıntılar yaratıyor’-VİDEO

0
132

Türkan Sağlam adlı yurttaş, sosyal ve kültürel olarak, din derslerinin dayatılmasının Alevi çocuklarında psikolojik sıkıntılar yarattığını belirterek, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istedi.

Türkiye’de  Alevi çocuklarının ‘Zorunlu Din Dersi’nden muaf tutulması için verilen mahkeme kararlarını hükümet uygulamıyor. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının pandemi nedeniyle geç başlayacağını açıklayana Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Alevi çocuklarının din derslerinden muaf tutulmasına dönük talep ve beklentileri görmezden geliyor.

“DİN DERSLERİNİN DAYATILMASI ÇOCUKLARIMIZDA PSİKOLOJİK SIKINTILAR YARATIYOR”

PİRHA’ya konuşan öğrenci velisi Türkan Sağlam, zorunlu din dersinin iktidarın dayatması olduğunu vurgulayarak, en büyük kaygılarının, çocukların sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan zarar görmesi olduğunu belirtti.

Sağlam, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bizleri kötü yönde etkilediği gibi, çocuklarımızı da kötü yönde etkiliyor. Eğitim sistemi ezbere dayalı ve çok yoğun ders programı var. Çocuklarımız yoğun şekilde derslerle meşguller. Kendilerine ayıracak zaman dahi bulamıyorlar. Bu durum sınav döneminde çocukların çok yoğun bir şekilde strese ve bunalıma girmesine neden oluyor. Bu ders stresi üstüne, zorunlu din derslerinde bilmediği dili, Arapça dilini ezberlemeye çalışıyorlar. Dersin zorunluluk dayatması da çocukların kafasının karışmasına neden oluyor. Bunların hepsine bir bütün baktığımız da çocukların bu durumda ilerlemesi mümkün değil. Sosyal ve kültürel olarak, din derslerinin dayatılması çocuklarımızda psikolojik sıkıntılar yaratıyor. Bir Alevi çocuk ile bir Sünni çocuk aynı ders ortamında ama aynı koşullara sahip değildir. Bir Sünni inancına sahip olan çocuk, mensubu olduğu din dersinde kendini çok daha iyi ifade edebiliyorken, bir Alevi çocuğun kendini rahat bir şekilde bu derste ifade edebileceğini düşünmüyorum.”

“ÇOCUĞUMUN KENDİSİNİN ÖTEKİLEŞTİRİLDİĞİNİ HİSSETTİĞİNİ GÖRÜYORUM”

“Çocuğumun kendisini ötekileştiğini hissettiğini görüyorum” diyen Sağlam, “Benim çocuğum din dersinden sonra eve geldiğinde dersin çocuğumda yarattığı duygu değişikliğini görüyorum ve fark ediyorum. Nedeni de şu ki; bizden aldığı inançsal ve kültürel eğitim ile din dersinde gördüğü eğitim çok farklı. Çocuk bir süreden sonra şunları sorguluyor: Bizler kendi inancımızı rahat yaşayamıyoruz, ikinci sınıf, ötelenmiş vatandaş olarak mı yaşıyoruz. Bir süre sonra ötekileştiğini fark ediyor ve psikolojik olarak etkileniyor” değerlendirmesinde bulundu.

“ZORUNLU DİN DERSİ DAYATMASI BİZİ DERİNDEN ÜZÜYOR VE İNCİTİYOR”

Sağlam, din derslerinin seçmeli ders olarak verilebileceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Öğrenci istediği din dersi eğitimini alsın. İnançsal ders seçimi insanların hür iradelerine bırakılmalı. Benim mensup olmadığım bir inancın dersini alma gibi bir zorunluluğum olmamalı. Bu uygulama çok çağdışı ve ilkel bir yöntem. Alevi anne olarak, Alevi vatandaş olarak bu uygulamayı kendime bir hakaret sayıyorum. Zorunlu din dersleri dayatmasına çocuklarımızın maruz kalması bizi derinden incitiyor ve üzüyor. Bu ülkenin tüm vatandaşları inançlarını dilediği gibi yaşasın. Herkes kardeşçe yaşasın. Ülke vatandaşı olarak tüm toplumların iyiliği için bu ders zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır. Zorunlu din dersleri siyasi iktidarın İdeolojik bir yaklaşımı ve çıkar dayatmasıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Ayhan KARDAŞLAR/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231299 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

Bir Cevap Yazın