Zakir Toprak Zirek: Zakir olmak benim için onur verici, Yol’a sahip çıkalım-VİDEO

0
197

14 yaşından beri Zeytinburnu Erikli Baba Cemevinde zakirlik yapan Toprak Zirek, “Bu yol bizim yolumuz, hizmet etmek gerekiyor” diyerek Alevi gençleri yola sahip çıkmaya çağırdı. Zirek, zakirlik yapmaktan onur duyduğunu söyledi. 

Toprak Zirek, yaklaşık 8 senedir saz çalıyor. Cemevindeki hocasının tavsiyesiyle 1 buçuk senedir Erikli Baba Cemevinde zakirlik yapıyor. Baş zakirin yanında öğrenci olarak devam eden Toprak Zirek, ilk zakirlik hizmetinde yaşadığı duyguyu şöyle anlatıyor:

“İlk zakir olduğumda benim için çok onur vericiydi. Çok değişik bir duyguydu. O günden sonra doğrularımı yanlışlarımı sorgulamaya başladım ve bu yola girmeye karar verdim. Bir zamandan sonra sözleri içselleştirmeye anlamaya çalışıyorsun. Sadece söyleyip geçmiyorsun; kendi içinde, kendini sorgulamaya doğal olarak doğrularını yanlışlarını bulmaya sebep oluyor.”

Gençleri yolun erkânı olmaya çağıran Zirek, aynı zamanda Alevi kurumlarına seslenerek, “Gençlerin dilinden anlamak ve gençler için bir şeyler yapmak gerekiyor. Gençleri buralara çağırmak gerekiyor. Buralar sahipsiz kalıyor. Her sene daha fazla genç nüfus azalıyor” dedi.

Cem yürütülürken kendisini zakir olarak gören insanların çok şaşırdığını ifade eden Zirek, gençlere çağrısını yenileyerek “Yolumuzu yalnız bırakmalıyım her zaman sahip çıkalım. Gençler olarak cemevlerimizi dolduralım” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231376 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın