Munzur Gözeleri’ndeki peyzaj çalışması hızlandırıldı-VİDEO

0
171

Alevi toplumunun kutsalı olan Munzur Gözeleri için bölge halkına, STK’lere danışılmadan hazırlanan ve tepkiyle karşılanan peyzaj projesi faaliyetleri devam ederken, yetkililer toplumun “bu projeyi durdurun” çağrısına kulaklarını kapatmış durumda.

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal mekanlardan biri olan ve Erzurum Koruma Kurulunun 1. Derece doğal SİT alanına ilişkin ilke kararlarına rağmen Munzur Gözeleri’nde yapılan peyzaj ve çevre düzenlemesi çalışmaları tepkilere rağmen tüm hızıyla sürüyor.

Alevi kurumları, Munzur Gözeleri’nde yapılmakta olan peyzaj projesine dikkat çekmek amacıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde aşure lokmalarını Munzur Gözeleri’nde paylaştıracağını açıklarken, Munzur Özgür Aksın Meclisi de geçtiğimiz gün yüzlerce yurttaş, sanatçı ve kurum temsilcisinin katılımıyla eylem yaptı. Eylemde konuşan Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin, “Munzur’a sahip çıkmaya devam edeceğiz” diyerek tepkilerinin devam edeceğini ifade etti.

Alevi toplumunun, kurumlarının ve yöre derneklerinin tüm bu tepkilerine ve “projeyi durdurun” çağrılara rağmen peyzaj projesi devam ederken, iş makinaları da çalışmalara katıldı.

PİRHA/DERSİM

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231420 gallery-columns-3 gallery-size-full’>

Bir Cevap Yazın