PSAKD Çeşme Cemevi Başkanı: Kerbela’yı günümüzde de yaşıyoruz, mücadele etmeliyiz

0
167

Muharrem ayının başlaması nedeniyle bir yazılı açıklama yapan PSAKD Çeşme Şubesi Cemevi Başkanı Sedat Mutlu, pandemi nedeniyle bu yıl lokmalarını paylaştıramadıklarını, cem olamadıklarını belirterek, “Ama gönlümüz tüm oruç tutan, Kerbelaları gönlünde derin yaşayan canlarladır” dedi.

Muharrem (Yas-ı Kerbela) Orucu bugün 6. gününde devam ediyor.

Muharrem ayının matem ayı olduğunu vurgulayan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Çeşme Şubesi Başkanı Mutlu, “Bu ay, Şah Hüseyin’in yarenleri ile Kerbela’da katledildiği ay. Kerbela’yı 1400 yıl öncesine bağlamak bugün biraz yavan kalır. Çünkü Kerbela her zaman ve her yerde, her ortamda, her durumda devam ediyor. Kerbela’yı; Sivas’ta, Maraş’ta, Roboski’de, Çorum’da, Çeşme’nin ormanlarında, denizinde, dağlarında halen yaşıyoruz” diye ifade etti.

“GÜNÜMÜZ YEZİTLERİ’NE KARŞI ŞAH HÜSEYİN GİBİ DİK DURMALI VE MÜCADELE ETMELİYİZ”

Yas tutmak değil, Kerbelaların olmaması için çok çaba sarf etmek gerektiğini belirten Mutlu, şunları kaydetti:

“Kerbela ve matem, sadece insanların katledildiği değil, doğanın, hayvanların katledilmesidir. Kerbela sanığı Yezit sadece geçmişte değildir. Günümüz Yezitleri’ne de, Şah Hüseyin gibi dik durmalı ve mücadele etmeliyiz. Herkes önce kendi içindeki Yezit’i yenip, sonra topluma, insanlığa zarar veren Yezitler’e karşı mücadele vermelidir ki, dünya daha yaşanır bir yer olsun. Dünyada ve ülkemizde, kadına, çocuğa, hayvana taciz, tecavüz ve cinayetlerin yaşanmadığı, eşit, adil ve laik, demokratik, insan haklarının olduğu bir dünya için, Yezit’e karşı, Yezitler’e karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdürmeliyiz. Bizler de Şah Hüseyin’in, Pir Sultan’ın, Hacı Bektaş Veli’nin, Şeyh Bedrettin’in, Kalender Çelebi’nin bizlere öğrettiği yoldan şaşmadan, insanlığı layık olduğu yerlere getirmek için çabalamalıyız. Hak, hiçbir millete tekrar Kerbelalar göstermesin. Hakk’a inanan tüm canları, Şah Hüseyin’in inancı, Pirimiz Pir Sultan’ın direnciyle selamlar, aşkı niyazlarımızı sunarım.”

PİRHA/İZMİR

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231243 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın