Ocakzadeler Meclisi’ne tepki: Aleviliğin kolunu kanadını kırıp sakat bırakmak istiyorlar

0
153

AABK Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya, “Ocakzadeler Meclisi” adlı oluşumun yöneticilerinin  Aleviler adına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etmesine tepki gösterdi. Kılıçkaya, “Kurdukları vakıflar üzerinden, yazdıkları yazılar ile bizlere saldıran, hedef gösteren, ırkçı, gerici, bozguncu, tasfiyeci, provokatör ve işbirlikçiler soluğu AKP’nin bakanının yanında alıyor” dedi. 

Tartışmalı isimler tarafından geçen aylarda ilan edilen “Ocakzadeler Meclisi” adlı oluşumun yöneticilerinden Hüseyin Hürrem Ulusoy, Ali Timurtaş Özmen ve Ali Rıza Özdemir, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u dün makamında ziyaret ettiler.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Twitter hesabından “Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli Dergahı Serçeşme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Hüseyin Hürrem Ulusoy’u Bakanlığımızda ağırladık. Vakfın faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunduk” diye yazdı.

Söz konusu görüşmeye Alevilerin tepkisi yükseliyor.

Yazılı bir açıklama yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Sekreteri, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) YK Üyesi Erdal Kılıçkaya, “Aleviler para, mevki değil, hak talep ediyor” dedi.

“ALEVİLERİN İRADESİNİN TESLİM ALINABİLECEĞİ SANILIYOR”

Kılıçkaya, “Kurdukları vakıflar üzerinden, yazdıkları yazılar ile bizlere saldıran, hedef gösteren, ırkçı, gerici, bozguncu, tasfiyeci, provokatör ve işbirlikçiler soluğu AKP’nin bakanının yanında alıyor” diyerek şunları kaydetti:

<

div class=”text_exposed_show”>

“Sünni çoğunlukçu anlayış kurumsallaştıkça, Alevileri ırkçı, gerici yapılara teslim etmeye çalışanlarla birlikte, Alevi sorunu gibi hayatın pek çok alanı otoriterliğe teslim edilmeye çalışılıyor.

Hukuksuzluk ve vicdansızlık konusunda ısrarcı olanların değirmenine su taşınıyor. Sözde Alevi kanaat önderleriyle rant hesapları güderek, kendilerince bir çözüme ulaşılabileceği zannediliyor.

Alevilerin iradesinin teslim alınabileceği sanılıyor. Bu teslimiyet politikası Devletin Alevisi olarak yaşamak için çırpınanlar üzerinden yapılmak isteniyor. Bu kişiler üzerinden Alevilerin bir anlamda biat etmeleri talep ediliyor.

“AKP, SÜNNİ İTİKATINA BENZER BİR ALEVİLİK İNŞA ETMEK ADINA ÇABALIYOR”

Çok açıktır ki, AKP ve elbette devlet, Aleviliğin içini-özünü boşaltıp, Sünni itikadına benzer bir Alevilik inşa etmek ve Alevileri yedeğine almak adına inanılmaz bir çaba gösteriyor.

Aleviler üzerinde daha kolay tahakküm kurulabilmesi için, bu tür kişilere bazı kurumlar kurdurtup, bunlara yasal statü kazandırmak istiyor.

Bu ve benzeri yöntemlerle, yüzyıllardır yok etmeye çalıştıkları bir inancı tanımak bir yana, yok saymaya devam ediyor.

“ALEVİLİĞİN KOLUNU, KANADINI KIRIP, ÖZÜNÜ BOZUP SAKAT BIRAKMAK İSTİYOR”

Bir taraftan da Alevi öğretisinin içini boşaltıyor. Aleviliğin kolunu kanadını kırıp, özünü bozup, sakat bırakmak istiyor.

Aleviliği; özünden, orijininden, geleneğinden, kurumlarından koparmayı hedefliyor.

Devletin bu tür girişim ve oluşumlarının, tepeden tırnağa bir tasfiyeci proje ve platform olduğu biliniyor.

“ALEVİLERİN PARA, MEVKİ DEĞİL HAK TALEP ETTİĞİNİ GÖRMEK İSTEMİYOR”

Hükümetin Alevilerle yanaşmacı ilişkiler kurma çaba ve ısrarı, Alevilerin taleplerinin eşit yurttaşlık ve özgürlükler olduğunu idrak etme kapasitesinin olmadığını gösteriyor.

Alevilerin para, mevki değil hak talep ettiğini görmek istemiyor.

Hak mücadelesi veren ve bu uğurda büyük bedeller ödemiş bir inanç topluluğuna hükümetin yaklaşımının bütünüyle çıkara dayalı olması, yalnızca siyasi aklının değil değerlerinin de yetersizliğine işaret ediyor.”

“BU KİŞİLERİN, ALEVİLER ÜZERİNE SÖZ SÖYLEME YETKİSİ VE YETERLİLİĞİNİN BULUNMADIĞI BİLİNMELİ”

Alevileri bekleyen tehlikelerin düne göre bugün daha büyük olduğunu ifade eden Erdal Kılıçkaya, “Asimilasyon politikalarının kıskacındaki Aleviliğe yönelik içten ve dıştan bu tür bozguncu, tasfiyeci, provokatif yaklaşımlara karşı daha uyanık olunmalı. Bu kişilerin Aleviler üzerine söz söyleme yetkisi ve yeterliliğinin bulunmadığı bilinmeli. Bunu Alevi kamuoyu zaten biliyor. Sözümüz, bilmek istemeyenlere” dedi.

PİRHA/ İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231378 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


<

div id=’gallery-2′ class=’gallery galleryid-231378 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

Bir Cevap Yazın