Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Gündüz ve Özyurt’un anıtları köylerine yapıldı

0
241

PİRHA – Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren Murat Gündüz ve Ahmet Özyurt’un anıtları kendi köylerinde yapıldı. PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, katliamda yaşamını yitirenleri unutturmamak için her birinin anıtını yapacaklarını söyledi. 

2 Temmuz 1993 yılında radikal dinci kalabalık tarafından gerçekleştirilen Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Murat Gündüz ve Ahmet Özyurt’un anıtları köylerinde yapıldı.

Murat Gündüz’ün Sivas Şarkışla Ortaköy’de daha önce yapılan ancak deforme olan anıtı yeniden yapıldı. Anıt, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi, Britanya Alevi Federasyonu, Ortaköy Muhtarlığı ve Ortaköy Vakfı’nın destekleriyle yapıldı.

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Ahmet Özyurt için de Sivas Şarkışla Hüyük Köyü’nde anıt yapıldı. Anıt, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Britanya Alevi Federasyonu, Emlek Hüyük Köyü Muhtarlığı ve Emlek Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin destekleriyle yapıldı.

KAPLAN: UNUTTURMAMAK İÇİN YAPIYORUZ

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler için doğduğu köylerde anıt yapacaklarını söyledi. Kaplan, Murat Gündüz’ün anıtının deforme olduğunu o sebeple yeniden yaptıklarını söyledi. Ahmet Özyurt için de anıt yaptıklarını belirterek her iki anıtın açılışının pandemi dolayısıyla ileri bir tarihte yapılacağını söyledi.

Gani Kaplan, Anadolu coğrafyasında 2 Temmuz’a dair anıtların dikilmesine öncelik vereceklerini belirterek, unutturmamak için bu çalışmayı yaptıklarını söyledi.

MURAT GÜNDÜZ KİMDİR?

Sivas Şarkışla Ortaköy’de 1971 yılında doğan Gündüz, çocukluk yıllarından itibaren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) çalışmalarına katılan Alevi bir genç. İnancından ve kültüründen hiçbir zaman ayrılmayan Gündüz, kız kardeşi Birsen ile birlikte derneğin semahçıları arasında yer almıştı.
Öğrencilik hayatı boyunca da başarılı bir öğrenci olarak bilinen Gündüz, henüz 19 yaşında, Ankara Üniversitesi Fizik Bölümünü kazanmışken, 1993 yılında kardeşi Birsen ile birlikte gittiği Sivas’tan dönemedi. Kardeşi Birsen Gündüz otelden kurtarılırken, Murat Gündüz otelden sağ kurtulamayan 33 candan biri oldu.

AHMET ÖZYURT KİMDİR?

1972 yılında Ankara’da doğmuştu. En sevdiği şeyin “kitap okumak ve spor yapmak” olduğunu söylüyordu. “Hayatın hep acılarını aklına getiren kişi mutlu değildir. Gerçekten mutlu kişi, içinde bir iyilik hisseden kişi demektir” diye yazmıştı günlüğüne… Ahmet Özyurt da semahçıydı. (HABER MERKEZİ) 

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-231188 gallery-columns-3 gallery-size-large’>

Bir Cevap Yazın