‘Munzur Gözeleri’ndeki otantik yapıya zarar verecek her duruma karşıyız’-VİDEO

0
162

PİRHA – Munzur Gözeleri’nde yapılmakta olan peyzaj projesine tepki gösteren Habibler Cemevi Başkanı Satılmış ve cemevi dedesi Elmas, Munzur’daki yapı için Alevi toplumunun ve inanç kurullarının izni alınmadığına dikkat çekerek,”Munzur’da kutsal değerlerimize zarar verilmesi kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Haberin Videosu

Dersim’in Ovacık İlçesinde bulunan Alevilerin kutsal ziyaretgahlarından olan Munzur Gözeleri’nde yapımı devam eden peyzaj projesine tepkiler gelmeye devam ediyor.

MUNZUR ALEVİLİĞİN İLK MERKEZLERİNDEN BİRİDİR”

Konuya ilişkin Sultangazi Habibler Cemevi Post Dedesi Nazım Elmas ve Sultangazi Habibler Cemevi Başkanı Orhan Satılmış PİRHA’ya konuştu.

Ağuçan Ocağından ve Habipler Cemevi Dedesi Nazım Elmas, “Munzur’da kutsal değerlerimize zarar verilmesi kesinlikle kabul edilemez” diyerek projeye tepki gösterdi. 

Dersim’in Alevilerin ilk merkezi olduğunun altını çizen Elmas, “Bizim ulularımız, cetlerimiz, Dersim’den Anadolu’nun dört bir yanına yayılmışlardır. Ancak buradaki o kutsi değerlerimizi var edebilmek, bugüne getirebilmek için, tüm Alevi toplumu ve Dersim’de yaşayan bütün canlarımız, canla-başla ser verip sır vermeden, bedeler ödeyerek bugüne kadar taşımışlardır. Bugünden sonra da Munzur’a gelebilecek olan herhangi bir zararın herhangi bir olumsuzluk Alevi toplum tarafından hoş karşılanmayacağı gibi, Alevi toplumunun da buna izin vermeyeceği kanaati ve düşüncesindeyim”ifadelerini kullandı.

“MUNZUR’DA KUTSALLARIMIZA ZARAR VERİLMESİN”

Munzur Gözeleri’nde yapılan peyzaj çalışması için Alevi toplumundan ve inanç kurullarından herhangi bir bilgi ve izin alınmadan çalışma yapılmasının doğru olmadığını belirten Elmas, şunları söyledi:

“Munzur’daki kutsalımıza herhangi bir zarar vermeden, o otantik yapısını bozmadan, oraya gelebilecek olan bütün ziyaretçilerinin taliplerinin de buna müsaadesi varsa ve kültürel, turistik anlamdaki ziyaretlerin yapılmasına iyi bir altyapı oluşturuyorsa; hak eyvallah.! Ancak kendi düşünceleri doğrultusunda farklılıklar getiriyor ve bu konudaki değişimleri, inanç önderlerimize, bizlere sormuyorlarsa kesinlikle kabul edilemez. Munzur’daki otantik yapıya, kutsal değerlerimize zarar verebilecek ya da herhangi bir olumsuzluk yaratabilecek bir durum söz konusu ise, kesinlikle buna karşı durmak lazım.”

BİZ KUTSALLARIMIZA VE TARİHİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Munzur Gözeleri’nin Alevilerin kutsal mekanı olduğuna dikkat çeken Sultan Gazi Habibler Cemevi Başkanı Orhan Satılmış, “Dersim bizim kutsallarımızdan olan bir yerdir. Bu duruma gelinceye kadar biz Alevi kurumları olarak ne yaptık. Munzur için ne düşündük ne gibi projeler ürettik bunu sorgulamamız gerekiyor. Onlar bir boşluk mu buldular bunu sorgulamamız gerekir. Ancak bu durum bizim kutsallarımıza da dokunulması anlamını taşımaz. Kutsallarımıza dokunulmasına müsaade etmememiz gerektiğine inanıyorum. Bizler önce kendimiz sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Hasan Dede Türbesinde dolduğu gibi devletin bize sormadan orada çalışmalar yapılması doğru değildi. Biz kutsallarımıza sahip çıkmadığımızdan, bizim kutsallarımıza hep başkaları sahip çıkıyor. Önce biz sahip çıkacağız ondan sonra eleştireceğiz” dedi.

Cebrail ARSLAN-Ayhan KARDAŞLAR/İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-230874 gallery-columns-3 gallery-size-large’>


 

Bir Cevap Yazın