‘Muharrem Orucu aç kalmak değildir, Hüseyin’in duruşunu içselleştirebilmektir’

0
153

Muharrem Orucu tutarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Fransa Alevi Federasyonu Yol Erkan Kurulu Başkanı Metin Doğan, “Aslolan sadece aç kalmak değil, yaşanılan acıları bir nebze olsun hissetmek ve Hüseyin’in duruşunu içselleştirebilmektir. Günümüzde yaşanan haksızlıklara karşı tepkisiz ve duyarsız kalmamaktır” dedi. 

Fransa Alevi Federasyonu (FUAF) Yol Erkan Kurulu Başkanı Metin Doğan, Muharrem Matem Orucu’na ilişkin yazdığı yazıda, “Kerbela şehitleri aşkına, Oniki imamlar aşkına ve onların şahsında tarih boyunca katledilen cümle mazlumlar aşkına tuttuğunuz oruçlar, çektiğiniz matem, verdiğiniz lokmalar Hak katında kabul ola. Hak Muhammed Ali niyetlerinizi ve ibadetlerinizi Ulu dergahında kabul ve makbul eyleye” dedi.

<

div class=”text_exposed_show”>

Doğan, Muharrem Orucu’na ilişkin şunları belirtti.

“Biz Aleviler matem süresince gösterişten, eğlenceden ve keyifli ortamlardan uzak dururuz. Et yemeyiz, saf su içmeyiz. Böylelikle yaşanan katliamlara ve acılara karşı bir nişan göstermiş oluruz.
Matem orucumuzda ağız mühürümüzü gün batımında bozarız. Sofralarımız sade olur. Matem orucu nefsimizi bilmek için bir vesile olmalıdır. Bizde sahura kalkmak, iftar vb. gibi uygulamalar yoktur. Nesimi’nin ‘Abdestimiz katlanmak, namazımız sabretmek, biz bir oruç tutarız Ramazan’a benzemez’ dediği gibi bizdeki oruç anlayışı diğer anlayışlarla karıştırılmamalıdır.

Ayrıca aslolan sadece aç kalmak değil, yaşanılan acıları bir nebze olsun hissetmek ve Hüseyin’in duruşunu içselleştirebilmektir. Çağımızın Yezit’lerine karşı dik durabilmek ve günümüz Kerbela’larına karşı nasıl mücadele etmemiz gerektiğini algılamaktır. Günümüzde yaşanan haksızlıklara karşı tepkisiz ve duyarsız kalmamaktır.

O günlerden bu güne neredeyse 1400 yıl geçmesine rağmen hiç bir şey değişmedi. Mazlum ile zalimin, Hak ile Batıl’ın, karanlık ve aydınlığın savaşı diyalektik bir döngü gibi dünya döndükçe sonsuza kadar devam edecektir. Bu anlamda İmam Hüseyin’in Kerbela’daki onurlu direnişini ve onun şahsında insanlık tarihi boyunca katledilen cümle mazlumları saygıyla anıyoruz. İmam Hüseyin’lerin, Pir Sultan’ların mücadelesi yolumuza ışık olsun, bilincimizi aydınlatsın.

Şah-ı Merdan Ali, Hünkar H. Bektaş Veli cümlemizin yardımcısı ola. Erenlerin evliyaların himmeti üzerlerimizden eksik olmaya. Sevgi saygı ve muhabbetlerimizle.”

PİRHA/ FRANSA

 

Bir Cevap Yazın