Alevi kurumları 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde aşurelerini Munzur’da verecek

0
131

<

div class=”kvgmc6g5 cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x c1et5uql ii04i59q”>

PİRHA – Alevi kurumları, Munzur Gözelerinde yapılmakta olan Peyzaj projesine dikkat çekmek amacıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde aşure lokmalarını Munzur Gözeleri’nde pay edecek. 

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu(ADFE), Alevi Vakıflar Federasyonu(AVF), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) tepkilere rağmen Munzur Gözeleri’nde yapımı devam eden peyzaj projesine dikkat çekmek amacıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde aşurelerini Munzur Gözeleri’nde pay edecek.

“MUNZUR BUGÜN KERBELADIR”

Alevi kurumları, yaptıkları kısa açıklamada, “Zahir ile batının, doğru ile eğrinin, mazlum ile zalimin kavgasıdır Kerbela… Haksızlığa, zulme karşı bir feryattır ki, yüzlerce yıldır dinmez bu feryat… Kerbela, acının, haksızlığın olduğu her yerdir. Munzur bugün Kerbela’dır” diyerek yapılan projeye tepki gösterdi.

“MUNZURA DOKUNMA!”

“Bitmeyen Alevi asimilasyon çabası, katliamlar, yok sayma bugün de kutsalımız olan Munzur Gözeleri’nde başlatılan peyzaj çalışmasıyla gün yüzüne çıkmıştır. Çevresine hayat veren Munzur’u boğmak istiyorlar” denilen açıklamada şunlar belirtildi:

“Aleviler olarak içinde bulunduğumuz yas-ı matem günleri, gönüllerden kinin uzaklaştığı, zalimliğin ve haksızlığın lanetlendiği, birlik, kardeşlik ve barış duygularının pekiştiği, insan olmanın onuruyla gönüllerin pak edildiği günlerdir. Elbette düşmanlığı sürdürmekten daha zordur barışı getirmek ama mümkündür insanın insana kardeşliği! İnancımıza, kutsallarımıza, değerlerimize yapılan her türlü saldırı karşısında Hüseyin gibi durup, Zeynep gibi direnmek ikrarımızdır. Alevi kurumları olarak, Dünya Barış Günü’nde, iyilikten ve barıştan yana, aşure lokmamızı Munzur’a adıyoruz ve lokmamızı pay etmek için kutsalımız olan Munzur’a yüz sürüyoruz. Kutsallarımızdan elinizi çekin! Munzura Dokunma!”

PİRHA/DERSİM

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-230776 gallery-columns-1 gallery-size-full’>


Bir Cevap Yazın