Dede Hüseyin Öz: Hedef ziyaretgahlarımız mı?-VİDEO

0
174

Mamak Hüseyin Gazi Cemevi ve Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Hüseyin Öz, Munzur Gözelerinde yapımı devam eden peyzaj prozesine dair “hedef ziyaretgahlarımız mı?” diye sorarak, “Munzur Baba, tarih boyunca yalnızca orada vardı. Başka Munzur Baba yok. Tarihi yok etmemek ve inanç merkezine uygun projeler geliştirmek lazım. İnançlarımıza, inanç merkezlerimize ve doğamıza sahip çıkmalıyız” dedi.

Haberin videosu;

Mamak Hüseyin Gazi Cemevi ve Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Hüseyin Öz, Munzur Gözelerinde yapımı devam eden, çevre düzenlemesi ve peyzaj projesi hakkında görüşlerini PİRHA ile paylaştı.

“MUNZUR BABA, TARİH BOYUNCA YANLIZCA ORADA VARDI”

Öz, Munzur Gözelerinin Alevilerin inanç merkezi olduğunu belirterek tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Munzur gözelerinin ayrı bir özelliği var. Munzur suyu etrafında birçok erenlerin, evliyaların, türbeleri ve ziyaretgâhları var. Hedef ziyaretgahlarımız mı? Umarım hedef ziyaretgahlarımız değildir; onları hedef almak Alevi toplumunu yok saymaktır. Munzur Baba, tarih boyunca yalnızca orada vardı. Başka Munzur Baba yok. Tarihi yok etmemek ve inanç merkezine uygun projeler geliştirmek lazım. İnançlarımıza, inanç merkezlerimize ve doğamıza sahip çıkmalıyız. Bu uygulamalar, toplumları ayrıştırır; toplumu ayrıştırmayalım. Bu topraklarda insanlar barış içinde yaşaması, birbirine hoşgörü ile bakması kadar güzel bir şey yok. Bölge halkının ve tüm aydınların, yazarların ilgili kurumların, protesto etmeleri lazım. Gidip konuşmaları lazım, yerel yöneticileri aşıyorsa, merkezi yöneticilerle konuşmak bu projeyi durdurmak lazım.”

“PROJE MUNZUR’UN DOĞASINA VE İNANCINA AYKIRI”

Öz, son olarak “Hiçbir şekilde, O güzelim doğanın dengesini bozmamak lazım. O güzelim doğaya niye dokunuyorsunuz?  Munzur’un doğasına, inancına, anlayışına aykırı bir projenin orada uygulanması doğru bir şey değil. Çok çeşitli yerlerde örneklerini gördük. Doğayla uğraşırsan, doğa intikamını alır bir şekilde. Selleri düşün, iklimin değiştiğini düşün, orada bitki çeşitliklerini düşün, bunları yok edip öldürüyorlar. Doğanın, canlıların yok olmasına neden oluyorlar. Bu anlaşılır bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Cebrail ARSLAN-Ayhan KARDAŞLAR/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-230531 gallery-columns-2 gallery-size-full’>


Bir Cevap Yazın