Pir Kılavuz: Biz Aleviler binlerce Kerbela yaşadık; her gün Kerbela’yı yaşıyoruz-VİDEO

0
144

 ABF İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, Can Tv’de katıldığı ‘Akdeniz Güncesi’ programında Muharrem ayının Aleviler için önemini anlattı. Kılavuz, “Biz Anadolu Kızılbaş Alevileri binlerce Kerbela yaşamışız, her gün Kerbela’yı yaşıyoruz. Dünyanın nice ülkesinde halklar, uluslar Kerbela’yı yaşıyor” dedi.

Üç gün tutulan Masum-u Pak orucunun ardından Muharrem orucu 20 Ağustos’ta başlıyor.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) İnanç Kurulu Başkanı ve Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, Can Tv’de yayınlanan Diren Keser’in sunduğu Akdeniz Güncesi programında Muharrem orucunun anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABF inanç Kurulu Başkanı ve Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, “Muharrem ayı deyince akla Kerbela gelir. Kerbela deyince akla Hz. Hüseyin gelir. Bunlar mihenk taşlarıdır. Önce bundan yola çıkarak bakmak lazım ve bunu anlatmak lazım“ diyerek Muharrem orucunun 1960’lı yıllardan sonra bu adı aldığını öncesinde Dersim, Maraş, Erzincan, Malatya, Sivas, Koçgiri yöresinde ‘Roce İmame’ dendiğini ifade etti.

Eski zamanlarda Muharrem ayının tarihinin, takvim ve teknolojiden yararlanarak değil, Müslümanların hacca gidip gelmesinden sonra başladığını ifade eden Hasan Kılavuz, “Tarihi, hafızaya kaydetmişler. Onlar hacca gidip geldikten sonra onların bayramıdır. Sonra bizim orucumuz geliyor, diyorlar. İmam Zeynel’in kurtuluşu da Aleviler için bayram sayılır. Bayram havasıyla yâd edilir. Onun için kurbanlar kesilir” dedi.

“MUHARREM DEYİNCE AKLA, KERBELA; KERBELA DEYİNCE DE AKLA HZ. HÜSEYİN GELİR”

Kerbela’nın günümüzde devam ettiğini belirten Kılavuz, şöyle devam etti:

“Dünün Kerbela’sı bugün yok mudur? Vardır. Biz Anadolu Kızılbaş Alevileri binlerce Kerbela yaşamışızdır. Her gün Kerbela’yı yaşıyoruz. Dünyanın nice ülkesinde halklar, uluslar Kerbela’yı yaşıyorlar. Zulüm ve zalimlik devamlı devam etmektedir. Ama bütün bunları yaparken aynı zamanda bir şeye de gönderme yapıyoruz. Bir yerde bir zulüm oluyorsa, bir haksızlık oluyorsa, ciddi bir baskı varsa aynı Kerbela gibidir diyoruz.”

“ROBOSKİ’DE ÖLENLER DE KERBELAYI YAŞADI”

“Roboski’de ölenler de Kerbela’yı yaşadı. Onların annelerinin yaktığı ağıtlar Hüseyin’e, Kerbela’ya yakılan ağıtlarla eş değerdedir. Yani Kerbela’yı günümüze indirgeyerek anlatmalıyız. Hz. Hüseyin zalime karşı duruşunu da günümüzün koşul ve şartlarında nerede bir mazlum varsa, nerede bir haksızlık varsa, zulüm varsa onun karşısında durarak anlatmalıyız.”

Aynı zamanda Mersin’deki Cemevinde faaliyetlerin azami düzeyde yapıldığına değinen Kılavuz, Mersin Cemevinin her hizmetten sonra dezenfekte edildiğini, herkesin maske takması gerektiğini, hizmetler konusunda azami dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Pandemi döneminde Muharremin ayının özünü anlatmak için inanç grubundaki dedelerle muhabbetin devam edeceğini belirten Pir Hasan Kılavuz, sembolik olarak aşure pişirecekleri ve Alevi canlarının da buna dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

PİRHA/ MERSİN

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-230361 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

Bir Cevap Yazın