Musa Kazım Engin: Cemde Mevlevi semazeni asimilasyon projesidir

0
159

Kureyşan Ocağı dedelerinden Musa Kazım Engin, Dersim’de Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından organize edilen cemde Mevlevî semazeninin yer almasına tepki gösterdi. Engin, “Cemde Mevlevi semazeni asimilasyon projesidir” dedi.

İstanbul Maltepe Belediyesi’nin organize etmesiyle önceki gün kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla 3 bin rakımlı Buyer Ana dağında cem yapıldı. Ancak cemde semahın yanında Mevlevî semazeninin yer alması tepkilere neden oldu.

Kureyşan Ocağı dedelerinden Musa Kazım Engin, sosyal medyadan tepki göstererek, “Cemde Mevlevi semazeni asimilasyon projesidir” dedi.

Engin şunları kaydetti:

“Dersim’de Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından organize edilen “Cem”de, Mevlevî semazeni yer aldı. Mevlevi semazeni Cem Vakfı tarafından cemlerimize sokulan bir asimilasyon aparatıdır.

<

div class=”text_exposed_show”>

Ali Kılıç Düzgün Baba’da yine bir rol üstlenip adına tabelalar diktirerek Maltepe Belediyesi’nin araçlarıyla yol yaptırmıştır.

Aynı Ali Kılıç Belediye Başkanı olduğu Maltepe’de cemevine el koyarak, cemevini Süreyyapaşa Vakfı’na oradan da Mataş A.Ş ye 25 yıllığına vermiştir. Bu nokta çok karanlıktır!
Şimdi de etrafına topladığı bazı gazetecilerle algı yönetimi yapmaktadır.

“ALİ KILIÇ, İNANCIMIZIN ÖZGÜN YAPISINA MÜDAHALE ETMEKTEDİR”

Ali Kılıç başta Dersim olmak üzere birçok yerde Aleviliği Devlet, Diyanet ve Cem Vakfı çizgisinde “dizayn etmeye” çalışmakta, inancımızın özgün yapısına müdahale etmektedir.

Bu önemli konuya tüm canların dikkatini çekiyor ve uyarıyorum. Belediye Aleviliğini de, Devlet ve Diyanet Aleviliğini de istemiyoruz.

Herkes yerini ve haddini bilmelidir. Dersim Kültür Merkezi’ni de asimilasyon projesinde yer aldığı için kınıyorum.”

PİRHA/ İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-230379 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın