Hacı Bektaş Veli adına ödül verilmesine itiraz: Menkıbede kimseye ödül verildiği yazmıyor

0
170

PİRHA – Baba Mansur Ocağı’ndan Gökmen Savak Dede, Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’ni eleştirdi. Savak, “Pir’i anma etkinliği mi düzenleniyor, yoksa siyasi bir arena mı belli değil. Pir’in huzuruna mı çıkılıyor, yoksa siyasetçiler ile bir araya mı geliniyor doğrusu onu da çözemedim” dedi. Savak, Pir’in menkıbesinde Pir’in kimseye ödül verdiğinin yazılmadığına dikkat çekerek, Pir adına ödül verilmesine de tepki gösterdi. 

  1. Ulusal 31. Uluslararası Hünkâr Hacı Bektaş Veli Anma Etkinliklerinde 27. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü’nün İslam Alevi Teşkilatı’nın yardım kuruluşu olan Hızır Avusturya’ya verilmesine tepki gösteren 6 Alevi Federasyonu ve vakfı etkinlikten çekilmişti.

Tepkilere rağmen ödülün Avrupa’da Alevileri ihbar eden İslam Alevi Teşkilatı’nın yardım kuruluşu olan Hızır Avusturya’ya verilmesinin yankıları sürüyor.

Baba Mansur Ocağı’ndan Göksel Savak Dede, Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’ne ilişkin kısa bir yazı kaleme aldı. Savak, etkinlikler için “Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri mi yoksa siyasi bir arena mı” diyerek tepki gösterdi. Hacı Bektaş Veli adına ödül verilmesine de itiraz eden Savak, “Üstelik Pir’in huzurunda, Pir adına ödül de konulmuş. Oysa ki Pir’in menkıbesinde Pir’in kimseye ödül verdiği yazılmamıştır” dedi.

“ANMA ETKİNLİĞİ Mİ YOKSA SİYASİ ARENA MI?”

Gökmen Savak’ın kaleme aldığı yazının tamamı şöyle:

“Pir’in huzurunda insanın özü darda yüzü her daim yerdedir. Taki Pir himmet edene kadar.  Normalde yol inancımızda Pir’e varmak, ona niyaz olmak ve Pir’in huzurunda Hakk meydanında özünü dar’a çekmek, yapılan cemler ile dönülen semahlar ile arınarak Hak ile Hak olmak yapılabilecek en kutsal ibadettir.

Yol anlayışımızda Pir’e varmak diğer anlayışlarda hacca gitmek ile eş değerdir diyebiliriz. Pir’den alnına hikmet, Hakk’tan alınan hikmettir bizim için. Lakin son zamanlara baktığımızda Pir’i anma etkinliği mi düzenleniyor, yoksa siyasi bir arena mı belli değil. Pir’in huzurunamı çıkılıyor, yoksa siyasetçiler ile bir araya mı geliniyor doğrusu onu da çözemedim. Sanki Pir meydanı Hak ile Hak olma meydanından siyaset meydanına dönüşmüş. Üstelik Pir’in huzurunda, pir adına ödül de konulmuş. Oysa ki Pir’in menkıbesinde Pir’in kimseye ödül verdiği yazılmamıştır. Herhalde teşvik amaçlı olacak. Bu örnekler uzayıp gider.”

“NEDEN TOPLUMSAL BİR KAZANIMIMIZ OLMUYOR”

Savak, yaşananlar sonrası şu soruları yöneltti:

  • Madem bu kadar siyasetle aramız iyi neden toplumsal bir kazanımımız olmuyor. Örnek; neden yasal statüye kavuşmuyoruz? Pir meydanına siyasetçiler ile el ele kol kola varabiliyorsak ve her şey güllük gülistanlık ise neden hala üvey kardeş muamelesi görüyoruz?
  • Dergahlarımıza mafya babaları girebiliyorsa, her gelene Zülfikar verebiliyorsak, bakanlar posta oturabiliyorsa her kesimden siyasetçiler ile haşır neşirsek ne gerek var bu kadar mücadeleye?

Baba Mansur Ocağı’ndan Gökmen Savak, son olarak, “Kol kola devam edelim. Lakin hiçbir şey yokmuş gibi devam edeceksek, o zaman okunan duazlara, semahlara, mersiyelere, deyişlere, ezgilerle ve türkülere de kulakları tıkamamız gerek. Çünkü onlar bu yapılanların tam tersini söylüyor” ifadelerini kullandı.

PİRHA/ İSTANBUL

 

Bir Cevap Yazın