Fırat: Günceldir ve kötü koşullar karşısında insanlık adına bir devrimdir Kerbela!

0
153

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Pir Celal Fırat, “Cesur ve onulu olmak” başlıklı yazısında, “Canlıdır, günceldir ve kötü koşullar karşısında insanlık adına bir devrimdir Kerbela” dedi. 

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Pir Celal Fırat, “Cesur ve onulu olmak” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“Yaşam içinde adaletli, kanaatkar, cesaretli, kendi varlığının farkında olmak, değerli ve anlamlı yaşamayı seçmek Şah Hüseyin’e taraf olmaktır” diyen Fırat, “Erdem; tanımı gereği bir kişinin iyi olmasıdır. Dürüst, saygılı, cesur, bağışlayıcı ve nazik olmasıdır, bu özelliğe sahip bireyler her zaman doğru olanı yaparlar dürtü veya arzulara boyun eğmezler. Değer ve yaşam ilkelerine göre hareket ederler ve bu özellik aslında evrenseldir, tüm kültürlerde iyi insan özelliği olarak kabul edilir. Yani aslında erdemli olmak hayatımızda eksik olanı tamamlamaktır” ifadelerini kullandı.

“BİZLERİN MÜCADELESİ KERBELA’DAN BAŞLAYAN ERDEMLİ YAŞAM MÜCADELESİDİR”

Pir Celal Fırat, yazının devamında şunları kaydetti.

“Disiplin bir yaşam, çelişkili olmayan yaratıcılık, yakınlığı kapsayan güven, karşılıksız minnettarlık ve hayatımızı değiştirecek cesaret hep erdemliliğin gereğidir.
Dünyada yaşanan yoğun değişim, bilimsel alanda akıl almaz teknolojik yenilikler ve gelişmeler yaşanırken, kazanımlar da kayıplara dönüşmeye başlamıştır.
Değer göçünün başladığı bu dönemde kirlilik toplumların tüm katmanlarında görünmekte ve hızla yayılmakta, iyi bir gelecek kazanma adına dünyanın yarısı açlık, yoksulluk sömürü ve savaş bileşimi içinde, kimin neyi ifade ettiği, niçin yaşadığı neye işaret ettiği belli olmayan bu dönem insana ve doğaya teorik kalan bir dönemdir.
Ve bizlerin mücadelesi Kerbela’dan başlayan erdemli yaşam mücadelesidir. Her yüzyılda zaman tünelinde geçip bugünlere gelmesi bir kavramsal tarihtir ve muhakkak ki bir kavramın tarihi onun sabit bir varoluşa sahip olmadığını gösterir. Bu nedenle canlıdır, günceldir ve kötü koşullar karşısında insanlık adına bir devrimdir KERBELA…

Sizleri erdemli duruşuyla Yezid’e ve çevresindekilere boyun eğmeyen Şah Hüseyin’inin sevgisiyle selamlıyorum. “Doğru olmak Hakk olmaktır.”

PİRHA/ İSTANBUL

 

Bir Cevap Yazın