ABF Genel Başkanı Güzelgül: Kerbela soylu direnişin öyküsüdür

0
139

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Muharrem orucuna ilişkin yaptığı açıklamada, Oniki İmam orucunda, pandemi kurallarını göz önünde bulundurarak, imkanı olan cemevlerinde lokmaların verilmesine ve kısa tutmak şartıyla muhabbetlerin yapılmasına açık olacaklarını belirtti. Güzelgül, “Kerbela Olayı bizlere; haktan, hukuktan, adaletten yana olmayı, onurundan, haysiyetinden taviz vermemeyi öğretti” dedi.

Alevilerin matem ayı olarak bilinen Muharrem ayı bugün Masum-u Pak orucuyla başladı. 17-18-19 Ağustos olmak üzere üç gün sürecek.  20- 31 Ağustos tarihleri arasında tutulacak 12 gün oruç sonrası 1 Eylül’de ise aşure paylaştırılacak.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, yaptığı açıklamada, “Kerbela soylu direnişin öyküsüdür. Güçsüz olanın, güçlü olana karşı gösterdiği direnç; haklı olanın haksız olana karşı sürdürdüğü mücadele, azim ve kararlılık” dedi.

“KERBELA BİTMİŞ BİR OLAY DEĞİL”

“Bir yanda Yezid ve Yezid’in nimetleri için ikrarından dönenler; bir yandan ise ikrarına bağlılık, ikrarını sürdürmek için ser verenler; baş eğmeyenler” diyen Güzelgül, yazısına şöyle devam etti:

“Kerbela Olayı; İmam Hüseyin ve yarenlerinin haklılığına dayanan mazlumların gücüdür.
Kerbela 10 Ekim 680’de yaşanıp, bitmiş bir olay değil!
Kadimden bu yana sürüyor.
Bugün de Yezidler ve Yezidlere boyun eğenler var; bir de yenileceklerini bilseler de bunlara boyun eğmeyenler, İmam Hüseyin’in yolunu sürenler var.
Haksızlık, zulüm, sömürü, katliamlar yeryüzünden kalkmadıkça da bitmeyecektir.
Kerbela çölüne ekilen bu haksızlık tohumu, bu Yezid zihniyeti var oldukça, İmam Hüseyin’in mücadele ruhu da dondan dona bürünerek Hallac-ı Mansur’u, Seyit Nesimi’yi, Pir Sultan Abdal’ı ve Şeyh Bedrettin’i yarattı.

“KERBELA OLAYI BİZE ONURUNDAN, HAYSİYETİNDEN TAVİZ VERMEMEYİ ÖĞRETTİ”

Kerbela Olayı bizlere; zalimin zulmüne karşı İmam Hüseyin gibi dik duruşu, Zeynep Ana gibi boyun eğmemeyi, Celal Abbas gibi mücadeleyi; haktan, hukuktan, adaletten yana olmayı, onurundan, haysiyetinden taviz vermemeyi öğretti.
Aşk olsun İmam Hüseyin’in yolundan dönmeyen rehberlere, dedelere, analara, pirlere, mürşitlere, aşıklara, sadıklara, taliplere!
Aşk olsun biat etmeden bu yolu sürdürenlere!
Aşk-ı niyazlarımla…

<

div class=”text_exposed_show”>

“PANDEMİ KURALLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULACAK”

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Oniki İmam orucunda, pandemi kurallarını göz önünde bulundurarak, imkanı olan cemevlerinde lokmaların verilmesine ve kısa tutmak şartıyla muhabbetlerin yapılmasına açık olacaklarını belirtti.

Güzeldül, “İmkanı olan kurumların tüm hizmetlerini açık havada yapmayı tercih etmesi sürece daha da uygun olacaktır” diyerek ekledi:

“17-18-19 Ağustos Masum-u Paklar Orucu
20-31 Ağustos On İki İmamlar Orucu
1 Eylül Aşure Günü
Oruçlarımız gün batımıyla açılacaktır.
Oruçlarıız, lokmalarınız, mateminiz Hakk divanına yazılsın…Duruşunuz İmam Hüseyin duruşu, mücadeleniz Zeynep Ananın mücadelesi olsun.”

PİRHA/ İSTANBUL

 

Bir Cevap Yazın