Dedelerden Kültür Bakanlığına tepki – VİDEO

0
163

Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Hacı Bektaş Anma Etkinliğine tepki gösteren Üryan Hızır Ocağından Fevzi Akbaba ve Derweş Beyaz Ocağından Hüseyin Kayar, yapılanın ayrımcılık olduğunu belirterek, “Bir tane devlet erkanı bu federasyonlarla hiç diyaloğa geçti mi? Hacı Bektaş’ta yapmış olduğu anma törenlerine karşıyız. Eğer bundan sonrada yapılacaksa 3 tane federasyonumuz vardır” dedi.

Haberin Videosu

  1. Ulusal, 31. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında devletin alternatif olarak düzenlediği etkinliğe Alevi kurumları katılmazken Dedelerden tepki geldi.

Üryan Hızır Ocağından Fevzi Akbaba, Hacı Bektaş’ta Bağcılar Cemevi adına görev yaptığını belirterek, şunları söyledi:

“Kültür Bakanlığının burada yapmış olduğu ayrımcılığa elbetteki karşıyız. Neden birlik ve beraberlikten dem vurulurken, birlik ve beraberliği söylüyorlar da burada üç tane federasyonumuz var. Bir tane devlet erkanı bu federasyonlarla hiç diyaloğa geçti mi? Biz böyle bir şey yapalım. Bir ortak payda da için aradılar mı? Biz bu yapılana karşıyız. Hacı Bektaş’ta yapmış olduğu anma törenlerine karşıyız. Eğer bundan sonrada yapılacaksa 3 tane federasyonumuz vardır. Birlik ve beraberlik arıyorsa o federasyonlarla aynı masa etrafında toplanırlar. Anma törenlerini beraber yaparlar.”

“BİZİ ALANA BİLE SOKMADILAR”

Devreş Beyaz Ocağından Hüseyin Kayar ise, bakanlığın alternatif olarak düzenlediği etkinliğe hiç katılmadıklarını vurgulayarak, “Bizi alana bile sokmadılar. İzin ve kartla alıyorlardı. Her tarafı polis işgal etmişti. Bizim buralara bile polis yerleştirmişti. Burada belediye ayrı bir etkinlik yapıyor, kültür bakanlığı ayrı bir etkinlik yapıyor. Kültür Bakanlığının buraya bir faydası yok ki. Biz Alevilere devlet olarak, hükümet olarak ne katkısı olmuş ki Kültür Bakanlığının katkısı olacak” diyerek yaşanan duruma tepki gösterdi.

PİRHA/HACIBEKTAŞ

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-229992 gallery-columns-3 gallery-size-large’>


Bir Cevap Yazın