‘Dersim halkına, asimilasyon politikalarıyla diz çöktüremeyenler, doğa katliamı yapmak istiyor’-VİDEO

0
170

Munzur Gözelerinde yapılmak istenen “Peyzaj Projesi”ne ilişkin açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Dersim halkına, asimilasyon politikalarıyla diz çöktüremeyenler bugün doğa katliamı yapmak istiyor. Alevi toplumunun, Dersim halkının değer yargılarına, inanç yerlerine saygı duyulması gerektiğini ve sonuna kadar bu halkın, bu toplumun yanında olacağımızı, bu katliamlara karşı sessiz kalmayacağımızı belirtiyoruz” dedi.

Haberin videosu gelecek…

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Munzur Gözeleri’nde yapılmak istenen “Peyzaj Projesi”ne ilişkin açıklama yaptı.

Gözelerde yapılan açıklamaya DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, DTK Eş Başkanı Bedran Öztürk, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ile HDP il ve ilçe örgütleri katıldı.

Açıklamada konuşan Saliha Aydeniz, 1938’de yaşanan Dersim Katliamı’nı hatırlatarak, “Dersim halkına, asimilasyon politikalarıyla diz çöktüremeyenler bugün doğa katliamı yapmak istiyor. Bunu iktidarın faşist zihniyeti ve 38 Katliamının bir devamı olarak görüyoruz. Daha önce işgalciler tarihi yerlere saldırırlardı. Barbarlar saldırdığı, işgal ettiği yerlerin tarihini yok ettiler. Tarihten biliyoruz ki Dersim’de yapılmak istenen bunların devamıdır” dedi.

‘DERSİM’İN İNANCINA SAYGI DUYULSUN’

Daha önce nasıl ki bu halka diz çöktüremedilerse bugün de diz çöktüremeyeceğini dile getiren Aydeniz, “Bugün Dersim’de yapılmak istenen IŞİD zihniyetinin devamıdır. Dersimlilerin istemediği bir şeye biz de rızalık göstermeyeceğiz. Alevi inancının istediği şeyin yapılmasını istiyoruz. Biz Dersim halkının yanındayız. Alevi toplumunun, Dersim halkının değer yargılarına, inanç yerlerine saygı duyulması gerektiğini ve sonuna kadar bu halkın, bu toplumun yanında olacağımızı, bu katliamlara karşı sessiz kalmayacağımızı belirtiyoruz. Diz çökmedik, bundan sonra da diz çökmeyeceğiz. Bırakın insanlar değer yargılarıyla, kutsallarıyla baş başa kalsın” diye konuştu.

Açıklama alkış ve zılgıtlarla sona erdi.

(HABER MERKEZİ)

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-230028 gallery-columns-1 gallery-size-full’>


Bir Cevap Yazın