Cemal Şahin: Aşağısallıpınar köyüne cami yapılma projesinden bir an önce vazgeçilmelidir-VİDEO

0
181

Yol hizmet yürütücüsü Cemal Şahin, ülke yönetimini elinde bulunduran siyasilerin bir inanç ve bir etnik kökeni yurttaşlara zorla dayatmaması gerektiğini ifade ederek, “Bu nedenle Aşağısallıpınar köyüne cami yapılma projesinden bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.

Haberin Videosu

PSAKD Yenimahalle Şubesi Batıkent Cemevi yol hizmet yürütücüsü Cemal Şahin, Kars Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’a cami yapılmasını PİRHA’ya değerlendirdi.

“DEVLETİN DİNİ OLMAZ, DEVLET İNANÇLAR KARŞISINDA EŞİT MESAFEDE DURUR”

Şahin, üzerinde yaşadığımız topraklar etnik, dilsel, dinsel, yaşamlar gibi farklı kültürleri bünyesinde barındıran çok kültürlü, dilli ve inançlı bir yapıya sahip olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

“O nedenle ülkemizde yaşayan insanlar barış içeresinde, birlikte bir arada yaşayabilmeleri için laik devlet yönetimini benimsemişlerdir. Laik devlet yönetiminde devlet, vatandaşları ile olan ilişkilerinde inançlara göre ayrım yapmaz. Ayrıca herhangi bir inancın, özellikle de bir toplumda egemen olan inancın aynı toplumda azınlıkların benimsediği inançlara baskı yapmasını önlemesi demektir. Laik bir toplumda devlet organları vatandaşlarına hizmet verirken, inançlara göre hizmet vermez. Bu nedenle devletin dini olmaz, devlet inançlar karşısında eşit mesafede durur. Ülke yönetimi dogmatik kurallarla değil, insan aklının özgürce ürettiği evrensel kurallara göre yönetilmelidir. Yurttaşların birlikte bir arada barış içerisinde yaşayabilmeleri için; insanlar hangi inançtan olursa olsun demokrasi, laiklik, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi evrensel kurallara uymalı ve bu kuralların ortak paydaları olmalıdır.”

“BİR İNANÇ VE ETNİK KÖKEN YURTTAŞLARA ZORLA DAYATILMAMALIDIR”

“Ülke insanlarının birbirlerine hor bakmamaları, birbirlerini aşağılamamaları için birbirlerinin kültürel değerlerine saygı göstermelidirler. Bu nedenle birbirlerinin kültürel değerlerini doğru algılaması ile olanaklıdır” belirlemesinde bulunan Şahin, “Ne yazık ki günümüzde, ülkemizde var olan birçok kültürel değerler yeterince bilinmemektedir. Ayrıca gerek inançsal açıdan, gerekse de etnik köken açısından ülkemizde ülke yönetimini elinde bulunduran siyasiler tarafından bir inanç ve bir etnik köken yurttaşlara zorla dayatılmaya çalışılmaktadır” dedi.

“AŞAĞISALLIPINAR KÖYÜNE CAMİ YAPILMA PROJESİNDEN BİR AN ÖNCE VAZGEÇİLMELİDİR”

Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

Geçmişte olduğu gibi, şimdilerde de Kars ilinin Sarıkamış ilçesinin bir Alevi köyü olan Aşagısallıpınar köyüne gelen idareciler AKP’ye oy çıkması karşılığında hizmet getirme pazarlığı yapılarak bir cami yapılmaktadır, böylece bu köyde asimile edilmeye çalışılmaktadır. “Alem de biliyor ki Köroğlu Kızılbaş” diye halk arasında bir söz var. Bu nedenle âlem de biliyor ki, Aleviler camiye gitmez, namaz kılmaz. 12 Eylül askeri cunta zamanında da Alevi köylerine birçok cami yapıldı. Ama şimdi gidip görüldüğü zaman camiler bomboş, kimse gidip de namaz kılmıyor. Gerçek amaç ise, bir toplumu asimile etmektir. Ama şu sözde hiçbir zaman unutulmamalı; başka inanç ve kültürlere saygı göstermeyenlerin kendi inanç ve kültürüne saygı bekleme hakları yoktur. Bu nedenle Aşağısallıpınar köyüne cami yapılma projesinden bir an önce vazgeçilmelidir.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-229874 gallery-columns-2 gallery-size-full’> 

Bir Cevap Yazın