Axuçan Ocağı pirlerinin katledilişlerinin yıldönümü

0
159

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Bargini (Karabakır) köyü Sekasur mevkiinde 14 Ağustos 1938 yılında askerlerce yakılarak katledilen 24 Axuçan Ocağı pirlerinin bugün hakka yürüyüşlerinin yıldönümü.

Üzerinden 82 yıl geçen ve akıllarda “Roza şaye – Kara gün” olarak kalan Dersim Katliamı’nda on binlerce insan katledilirken, çoğu çocuk olmak üzere binlerce insan da yaşadıkları yerlerden sürgün edildi. 1938 katliamının üzerinden geçen yıllara rağmen devlet tarafından hiçbir adım atılmazken, katliamın üzerindeki perdeleri aralayacak hiçbir girişimde bulunulmadı.

Adeta kazılan her yerden kemiklerin fışkırdığı Dersim’de 2014’ün Haziran ayında bir toplu mezar daha ortaya çıkmıştı. Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Bargini (Karabakır) köyü, Sekasur mevkiinde 1938 yılında askerlerce yakılarak katledilen 24 kişiye ait kemiklerin, anıt mezar çalışması sırasında tesadüfen bulunmasının ardından başlayan yargı sürecinde zaman aşımı gerekçe gösterilerek takipsizlik kararı ile sonuçlanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Dersim 1938 Katliamı’nda Bargini’de yaşayan Ağuçan Ocağı’nın mensupları da katliama maruz kalırlar.

Tarih 14 Ağustos 1938‘i gösterdiğinde Hozat’ın Bargini Köyünü askerler basar. Bu köyde yaşayan Ağuçan Ocağı mensubu 24 kişinin ellerini kollarını bağlayıp köye 3 km uzaklıktaki Sekasur denen mevkiiye getirirler.

Askerler, en küçüğü 2 aylık en büyüğü 53 yaşında olan aralarında kadın ve çocuklarında olduğu 24 kişiyi Saqa Sure mevkiinde bulunan bir ahırın içine soktuktan sonra ahırı ateşe verirler. 24 insan diri diri yakılarak katledilir. Gökyüzüne duman ve yanık et kokusu yükselir.

24 kişinin yakılarak katledildiği bu alana bir daha kimse gitmez. Eskiden köylülerin yayla olarak kullandığı Saqa Sure 38′den beri harabe olarak kalır.

(HABER MERKEZİ)

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-229885 gallery-columns-3 gallery-size-full’>Bir Cevap Yazın