Teslim Abdal Ocağından Mustafa Tosun hakka yürüdü

0
150

PİRHA – Teslim Abdal Ocağından 1936 doğumlu Mustafa Tosun Dede hakka yürüdü. 

Teslim Abdal Ocağından 86 yaşındaki Mustafa Tosun Dede hakka yürüdü. Sazı ve yürüttüğü cemlerle, günümüzde bu geleneği yaşatan değerlerden biri olan Mustafa Tosun Dede Elazığ’ın Baskil kazası  Şeyh Hasan köyünden. Tosun, bugün saat: 16.00’da Malatya/Kadıçayırı mezarlığında toprağa sırlanacaktır.

“ÖNEMLİ BİR KAYNAKTI”

Tosun’un hakka yürümesine ilişkin Araştırmacı Gani Pekşen şunları paylaştı: Değer verdiğim ve çalışmalarımda önemli bir kaynak olan, bilgi ve becerilerini her daim benimle paylaşan sevgili Mustafa TOSUN dedemin Hakk’a yürüdüğünü öğrendim. Üzgünüm, yolu açık, Devri daim, ışıklar yoldaşı olsun. Ailesinin yüreklerindeki acıyı paylaşıyorum.

Tosun ailesinden Hikmet Tosun ise şunları söyledi:

“Doğumundan bugüne olgunlaşmamda , maneviyatimda yaşamımın her anında yanımda hissettiğim , halk kültürüne önemli değerler kazandırmış kaynak kişiliği ve hayatını toplum barışına , insanlık, pirlik, rehberlik yoluna adamış imam Hüseyin kerbela sevgisi ve soyundan geldiği Teslim Abdal hizmet yolunu son nefesine kadar icra eden can dedem MUSTAFA TOSUN (DEDE) emanetini teslim edip bugün hakka yürüdü.vasiyeti üzerine İmam Zeynel Abidin mezarlığına sırlanacaktır. Devrin daim Ehlibeyt yoldaşın olsun pir dedem.” (HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın