Dede Hüseyin Öz: Alevi köyüne cami yapmak provokasyondur-VİDEO

0
175

Hüseyin Gazi Cemevinden Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Hüseyin Öz, Kars Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’a cami yapılmasına tepki gösterdi. “Cemaatin olmadığı yerde cami olsa ne olur” diyen Öz, ekledi: Benim inanç merkezim, inanç yerim cami değil, cemevi. Benim inancıma niye müdahale ediyorsun? Yıllardan beri bu asimilasyon politikası tuttu mu?

Ankara Mamak’ta bulunan Hüseyin Gazi Cemevinden Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Hüseyin Öz, Kars Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’a cami yapılmasını PİRHA’ya değerlendirdi.

Öz “Yarın cami açıldı diyelim, köye bir imam atandı, devlet ona maaş verecek. Ama cemaat yok. İmamın yönlendirebilecek, imamın çekip çevireceği bir toplum yok. O bakımdan ben şaşıyorum” diyerek, yaşananı esefle karşıladığını söyledi.

“CEMAATİN OLMADIĞI YERDE CAMİ OLSA NE OLUR”

Öz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu 12 Eylül kalıntısı zihniyetinin kafaları. 12 Eylül‘de başlatılan Alevi köylerine cami yapmak; Alevileri asimile etmek, Alevlerin inançlarını unutturmak düşüncesi taşıyordu. Ama şimdi cemaatin olmadığı yerde cami olsa ne olur. Benim inanç merkezim, inanç yerim cami değil, cemevi. Benim inancıma niye müdahale ediyorsun? Yıllardan beri bu asimilasyon politikası tuttu mu? Bu topraklarda tutmadı, bu da tutmaz.”

“YÖNETİCİLER PROVOKASYON YAPIYOR”

Hüseyin Gazi Cemevinden Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Hüseyin Öz, Alevi köyüne cami yapılmasının provokasyon olduğunu belirterek, “Üstelik köy halkı istemiyor. Ayrıca bu yeni bir şey değil, 12 Eylül’ün getirdiği dayatmanın bir ürünü. Tuttu mu? Tutmadı. Böyle ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya gerek yok insanları. Bu kafa 12 Eylül kafası. Söyleyecek başka bir şey bulamıyoruz” dedi.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-229401 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

Bir Cevap Yazın