Ana Sayfa Haberler ABF’den Munzur Gözeleri açıklaması: Rantçı zihniyeti teşhir edeceğiz!

ABF’den Munzur Gözeleri açıklaması: Rantçı zihniyeti teşhir edeceğiz!

0
ABF’den Munzur Gözeleri açıklaması: Rantçı zihniyeti teşhir edeceğiz!

Alevi Bektaşi Federasyonu, yaptığı yazılı açıklama ile Munzur Gözeleri’nde yapımına başlanan peyzaj projesine tepki gösterdi. ABF, “Kardeş halklardan ve inançlardan canları da bir insanlık mirası olan Munzur Gözlerine sahip çıkmaya ve bizimle birlikte dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz” dedi.

Alevilerin kutsal yerlerinden biri olan Dersim’in Ovacık ilçe sınırları içinde bulunan Munzur Gözeleri’nde başlatılan peyzaj projesine yönelik tepkiler devam ediyor.

Dün, Munzur Gözeleri’nde bir araya gelen çok sayıda kurum temsilcisi, Ocak evlatları ve halktan insanların gerçekleştirdiği cemde peyzaj adı aldında yapılan müdahaleye karşı cem yapıp tepkilerini dile getirirken, bugün de birçok ilde basın açıklamaları yapılacak.

Alevi Bektaşi Federasyonu da (ABF), Munzur Gözeleri’nde başlatılan peyzaj projesine tepki gösterdi.

“KUTSALIMIZ MUNZUR GÖZELERİ ‘RESTORASYON’ ADI ALTINDA TİCARİLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR”

ABF, yayınladığı basın açıklamasında, “Dersim, tarihten bu yana iktidarların hedefinde olmuştur. İnanç yapısı, kültürü, doğası ve demografik yapısı ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Padişahlar, iktidarlar, hükümetler değişse de bu inkar ve asimilasyon siyaseti değişmemiştir” diyerek şunları ifade etti:

“Aleviler, doğayı kutsayan, suya, toprağa, canlılara değer veren bir toplumdur. Baskılarla, sürgünlerle, katliamlarla yok edilmeye çalışılsa da Dersim boyun eğmeyen bir inanç merkezi olarak varlığını sürdürmüştür. Son yıllarda HES projeleri ile Munzur’u kurutmaya çalışanlar, sistematik orman yangınları ile doğamızı ve içindeki canlıları yok etmek isteyenler; ekonomik kıskaç ve baskılarla Dersimlileri göçe zorlayanlar, bugün de boş durmuyorlar! Ovacık ilçesinde yöre halkının yıllardır ekip biçtiği mera alanları kiralanmaya açılıyor, kutsalımız Munzur Gözleri “restorasyon” adı altında ticarileştirilmek isteniyor. 8 milyona açılan ihaleler ile bizim için Hakikat kapısı olan Munzur Gözleri, rant kapısına dönüştürülmeye çalışılıyor. Kendilerinden olmayan hiçbir inanç, hiçbir toplum, hiçbir var oluşa tahammülü olmayan zihniyet, bizlerin kutsiyetleri üzerine eğlence merkezleri kurarak, inanç ve kültürümüzü yok etmeye çalışıyor.

“BULUNDUĞUMUZ HER ALANDA BU DÜŞMANCA SİYASETİ VE RANTÇI ZİHNİYETİ TEŞHİR EDECEĞİZ”

Alevilik inancında, toplumsal yaşam örgütlenmesinde “rızalık” temel köşe taşlarından birisidir. Bölge halkının önerileri ve rızası alınmadan yapılan ve yapılacak hiçbir projeye destek verilmeyecektir. Ayrıca bulunduğumuz her alanda bu düşmanca siyaseti ve rantçı zihniyeti teşhir edeceğiz. Hak ve hakikat dilinden vazgeçmeyecek, tüm yaşam alanlarımızda, ibadethanelerimizde, cemevlerimizde, dergâhlarımızda, inanç merkezlerimizde, ziyaretlerimizde her türlü özelleştirmeye karşı birlikte mücadele edeceğiz.”

Açıklamada son olarak çağrıda bulunulup “Kardeş halklardan ve inançlardan canları da kutsal mekanlara yönelik bu tekçi zihniyete karşı bir insanlık mirası olan Munzur Gözlerine sahip çıkmaya ve bizimle birlikte dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz” denildi.

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: