Munzur Gözelerinde Cem yapıldı: Bu bir yıkım projesidir, istemiyoruz-VİDEO

0
174

PİRHA – Alevi kurumları, sivil toplum örgütleri, Alevi ocakları ve Dersim halkı Munzur Gözelerinde bir araya gelerek “Kutsalıma dokunma” dedi. Munzur Gözeleri’nde yapılmaya başlanan projeye karşı yapılan cemde ocak temsilcileri konuştu.

Alevilerin kutsal yerlerinden biri olan Dersim’in Ovacık ilçe sınırları içinde bulunan Munzur Gözeleri’nde başlatılan peyzaj projesine yönelik tepkiler devam ediyor.

Bugün Munzur Gözelerinde bir araya gelen çok sayıda kurum temsilcisi, Ocak evlatları ve halktan insanların gerçekleştirdiği cemde peyzaj adı aldında yapılan müdahaleye karşı cem yapıp tepkilerini dile getirdiler.

Dewres Cemal Ocağından Hıdır Rakip, Kureyşan Ocağından Bava Servan Zakir, Kureyşan Ocağından Turabi Genç, Bava Mansur Ocağından Yaşar Toprak, Dewres Cemal ocağından Hayri Şanlı, HDP Dersim Milletvkili Alican Önlü ve Munzur Özgür Aksın Meclisi bileşenleri katıldı.

Söz alan ocak evlatları projeye karşı olduklarını belirterek valinin ben kanaat önderlerinden, ocakzadelerden rızalık almışım mealindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek kendilerinden böyle bir rızalığın alınmadığını ve bu projeye karşı olduklarını belirtiler. Biz bu projeye karşıyız ve razı değiliz. Munzur bizim için kutsal bir mekandır ve dokunulmasını istemiyoruz denildi.

Konuşmaların ardından tutulan cemde semaha duruldu. Dersimli kadınların getirdiği lokmalar pay edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından toplamda 8 milyon TL bütçe ayrılan projenin, Rengi İnşaat San. Tic. Ltd. şirketine usulsüz bir şekilde ihale edilen projeye karşı Dersim halkı ve mücadele yürüten örgütlerinin tepkileri her geçen gün giderek yoğunlaşıyor.

PİRHA/DERSİM

 

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-229345 gallery-columns-3 gallery-size-large’>
Bir Cevap Yazın