Avukat Piroğlu’dan çağrı: Ahmet Nesin Sivas Davası’na müdahil olmalı

0
140

Sivas Katliamı’nın bir terör eylemi olduğunu söyleyen Avukat Coşkun Özgür Piroğlu, Yargıtay, Sivas Katliamı bir terör eylemi, ‘anayasal düzene karşı işlenmiş bir suç’ derken Sivas Cumhuriyet Başsavcısı’nın katliama olay demesinin kabul edilemeyeceğini ifade etti. Piroğlu, 9 Eylül’de görülecek Sivas Katliamı Davası’nın duruşmasında Ahmet Nesin’in tanık olarak dinlenmesini isteyeceklerini söyleyerek, “Ahmet Nesin’in bu davaya müdahil olması gerekiyor” dedi.

Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı Davası’nda dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı davanın duruşmasına 9 Eylül’de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

3 firari sanık Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın yargılandığı davada, katliamda ölen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın Avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, 8 Haziran’da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in ve onu suçlayan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in dinlenmesi talebinde bulunmuştu.

Ahmet Nesin, Artı Gerçek’te 3 Temmuz 2019’da yayınlanan yazısında bazı tanıklıklarını paylaşarak Sivas Katliamı’nın fitilini ateşleyen Salman Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri’nin babası tarafından değil Doğu Perinçek’in ekibi tarafından Aydınlık Gazetesi’nde yayımlandığını söylemişti. Nesin, “Aziz Nesin TGRT’ye Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanan Şeytan Ayetleri’ni kendisinin yayınlamadığı ve haberi olmadığını söylediğinde Perinçek yeni bir kınama yazısıyla katliam planını büyük olasılıkla aynı anda kaleme alıyordu” demişti.

Avukat Piroğlu, Ahmet Nesin’in söz konusu yazıyı ve sosyal medya paylaşımlarını sunduğu başvuruda, “Doğu Perinçek’in Sivas Katliamı’nın sorumlularından biri olduğu konusunda müvekkilim Hüseyin Karababa’nın şüpheleri vardır. Bu konu aydınlatılmalıdır. Doğu Perinçek’in Sivas Katliamı’nın sorumluları arasında olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Doğu Perinçek şu anda Vatan Partisi’nin Genel Başkanıdır. Bu konuda Ahmet Nesin ve Doğu Perinçek’in ifadesi alınmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in dinlenmesi talebini, ‘soruşturmaya yer olmadığına’ karar vererek reddetti.

PİRHA’ya konuşan Av. Piroğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek hakkında bulunduğu suç duyurusunun da reddedilmesine tepki gösterdi.
Piroğlu, “Doğu Perinçek’i şikayet ettik ama Sivas Cumhuriyet Başsavcısı soruşturmaya yer olmadığına ilişkin kararında ‘şüpheli’ olarak meçhul şahıslar demiş. Sanki biz meçhul şahısları şikayet etmişiz gibi. Biz meçhul şahısları şikayet etmedik, Doğu Perinçek’i şikayet ettik” dedi.

“AHMET NESİN’İN 9 EYLÜL’DEKİ DURUŞMAYA KATILMASI LAZIM”

Bu konuda artık Ahmet Nesin’in konuşması gerektiğini söyleyen Av. Piroğlu, “Ahmet Nesin’in de Fransa’dan gelmesi lazım. ‘Burada ben konuşacağım’ demesi gerekiyor. 9 Eylül’de duruşmamız var. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde. Mutlaka Ahmet Nesin’in o duruşmaya katılması gerekiyor” diye konuştu.

“AHMET NESİN’İN TANIK OLARAK DİNLENMESİNİ İSTEYECEĞİZ”

Avukat Coşkun Özgür Piroğlu şunları kaydetti:

“Biz Ahmet Nesin’in tanık olarak dinlenmesini isteyeceğiz. Sonuçta Ahmet Nesin’in babası (Aziz Nesin) hedef alınmıştı. Ahmet Nesin bu davaya müdahil sıfatıyla katılabilir, müşteki sıfatıyla katılabilir. Ahmet Nesin’in bu davaya müdahil olması gerekiyor. Tanık olarak dinlenmesinden ziyade kendisinin gidip konuşması gerekiyor. Biz Ahmet Nesin’in tanık olarak dinlenmesini isteyeceğiz ama bu talebimiz reddedilebilir. Ahmet Nesin ‘ben bu davaya müdahil olacağım, müşteki olacağım, bu davada yer alacağım’ derse bunu Ağır Ceza heyeti de engelleyemez. Ahmet Nesin orada söylemek istediği her şeyi rahatlıkla söyleyebilir. Ahmet Nesin’den beklediğimiz bu aslında. 9 Eylül’deki duruşmaya katılması gerekiyor, bu bizim Ahmet Nesin’e çağrımız.

“DOĞU PERİNÇEK CUMHURİYET DÜŞMANLARIYLA AYNI NOKTAYA DÜŞMÜŞTÜR”

Doğu Perinçek Cumhuriyet düşmanlarıyla aynı noktaya düşmüştür. Cumhuriyet’e düşman kesimler Doğu Perinçek’le beraber zaten hareket ediyorlar ve her fırsatta Doğu Perinçek ve Cumhuriyet’e düşman gruplar birbirlerini çok açık bir şekilde kolluyorlar.”

SİVAS CUMHURİYET BAŞSAVCISI’NIN KATLİAMA ‘OLAY’ DEMESİ

Avukat Coşkun Özgür Piroğlu, 30 Haziran’da ise Sivas Valisi Salih Ayhan hakkında, katliama “Sivas olayları”, katledilenler için de ‘vefat edenler’ demesi üzerine Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na  suç duyurusunda bulunmuştu. Av. Piroğlu, Vali Ayhan’ın söz konusu açıklamalarıyla teröristlere destek verdiğini savunmuştu. Av. Piroğlu, Sivas Cumhuriyet Başsavcısı’nın Sivas Katliamı’na ‘olay’ dediğini, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

“SAVCILAR TERÖRİSTLERLE AYNI SÖYLEMLER İÇİNDE OLMAMALI”

Av. Piroğlu şöyle devam etti:

“Cumhuriyet savcısı terör katliamını yapanların tanımlamalarına uygun davranmış, onlarla aynı tanımlamayı yapmış. Bir tarafta katliamı yapanlar var, bir tarafta da katliama uğrayanlar var. Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarının söylemleri ‘katliam’ şeklinde. Katliamı yapanların çevrelerinin söylemleri de ‘olay’ şeklinde. Cumhuriyet Savcısı katliamı yapanların söylemleriyle hareket ediyor ve bunu, soruşturmaya yer olmadığına ilişkin kararına yazmış. Bu çok sıkıntılı, çok saygısız. Cumhuriyet Savcısı bunu bilinçli mi yapıyor, bilinçdışı mı yapıyor, o ayrı bir konu ama Cumhuriyet Savcılarının teröristlerle aynı söylemler içinde olmamaları gerekiyor. Özellikle verdikleri kararlarda da, yazdıkları iddianamelerde de, mütalaalarda da mutlak surette teröristlerle yan yana gelmemeye özen göstermelidirler. Ama bu özeni orada görmedik.”

PİRHA/ İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-229296 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


<

div id=’gallery-2′ class=’gallery galleryid-229296 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

Bir Cevap Yazın