‘Munzur’uma, inanç merkezime dokunma’-VİDEO

0
149

Munzur Gözelerine yapılmak istenen peyzaj projesine ilişkin PİRHA’ya değerlendirmelerde bulunan DAD üyeleri kutsalların korunması gerektiğini belirterek Munzur’a dokunma, inancıma dokunma” dedi.

Haberin videosu;

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) yönetici ve üyeleri, son dönemde Dersim’deki insan yoğunluğunun kutsalların ve doğanın tahribatına yol açmasına ve Munzur gözelerine yapılmak istenen peyzaj  projesine ilişkin PİRHA’ya konuştu.

Yazar Adıgüzel Özgüven, Son yıllarda Dersim’in doğası, kutsalları, ormanları, suları bir cazibe merkezi haline geldiğini ancak yoğunluğu kaldıracak yeteri kadar bir altyapının olmadığından doğanın ve kutsalların kirlendiğini belirterek, şunları dile getirdi:

“Bunun önüne geçmek lazım bunun önüne geçecek başta bölge halkıdır. Bölge halkının bilinçlenip örgütlenmesi gerekir. O kutsalların korunması gereklidir. Ne yazık ki devletin bu hususta Dersime yönelik bir tedbir yoktur. Hatta ormanları yakılıyor, yabani hayvanları katlediliyor, suları kirletiliyor. Bu bölgenin ve kutsallarının korunması gereklidir.  Pülümür deresinin ve Munzur Gözelerindeki alt yapının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Umarım ki kısa bir zaman sonra bu tedbirler yöre halkı tarafından desteklenir ve Dersim bu kirlilikten kurtarılır.”

DAD Ankara Şube Eş Başkanı Meral Gökokuş ise Munzur Gözelerine dokunulmaması gerektiğini ifade ederek, “Munzur’un dağlarında geyikler gezer, suları engindir balıklar yüzer, insan Dersim’den bu kadar mı bezer der Dersim’in Pirleri. Çerağlar uyandırdığımız inanç merkezine dokunma.  Munzur’a dokunma, inancıma dokunma” dedi.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-229182 gallery-columns-2 gallery-size-full’>


Bir Cevap Yazın