‘Kutsal mekânlarımız, kutsal emanetlerimizdir’

0
155

Munzur Gözelerine yapılmak istenen peyzaj projesine ilişkin açıklama yapan ADFE Genel Başkanı ve Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat, Alevilerin sahip olduğu inançsal ve kültürel coğrafya olan Dersim – Munzur Gözeleri, üretim, yaşam biçimi, toplumsal, siyasal ve örgütlenme ilişki biçimine şekil vermiş kutsal bir coğrafya olduğunu vurgulayarak, “72 millete bir nazarla bakan ve insan sevgisini Hakk bilen Aleviler olarak, tüm halkımızı inançsal coğrafya sahip çıkmaya çağırıyor ve Munzur Gözeleri  “KUTSAL EMANETİMİZDİR” diyoruz” dedi.

Valilikçe Munzur Gözelerinde yapılaması planlanan peyzaj projesine tepkiler yükselmeye devam ediyor.

“BU BİR YIKIM PROJESİDİR”

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı ve Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat,  “Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi” nedir? diye sorarak, şunları ifade etti:

“Taslak halinde olan projeye göre bir amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, yaklaşık 20 kişilik bir misafirhane, mangal istasyonu, mesire alanı ve müze gibi yapılar yapılması planlanıyor. İnsan etkileşimin sadece inançsal değerler üzerinde olduğu Munzur Gözeleri şirketlere verilerek ticarethaneye çevrilmek isteniyor. Alevilerin sahip olduğu inançsal ve kültürel coğrafya olan Dersim – Munzur Gözeleri, üretim, yaşam biçimi, toplumsal, siyasal ve örgütlenme ilişki biçimine şekil vermiş kutsal bir coğrafyadır. Bu dokuya göz dikmek,  buraya mesire alanı gözüyle bakmak, ticarethane mantığıyla istihdam hedefleyip eğlence mekanlarına çevirmek bir yıkım projesidir. Güvenlik kavramı üzerinde inançsal ritüellerini bulundukları coğrafyada yaşatan, kendi öz kimliklerinin sürekliliğini taşa, toprağa, suya ve ağaca atfederek inançsal ve kültürel bir hafıza oluşturan Aleviler için Munzur Gözeleri inançsal ritüellerin icrası dışında insan etkileşimine kapalı olmalı.”

“PROJENİN AMACI İNANÇSAL VE KÜLTÜREL AİDİYETİMİZİ, GELENEKSEL SÖYLEMLERİMİZİ, YOK ETMEKTİR”

“Toplumsal yapımızın sürekliliği esastır, bu süreklilik inançsal ve kültürel belleğimizi oluşturan değerlerin hatırlanması ve yaşanmasıyla gerçekleşir” diyen Fırat, açıklamanın devamında şunları dile getirdi:
“Bu nedenle inançsal mekanlarımızın korunması tutarlılık, rızalık anlayışı ile ele alınarak yeni dünya düzeninde özünü zedelemeden, tarihsel kültürü ve misyonuyla günümüze dek gelen mistik duygusu gelecek kuşaklara (özünden ayrılmadan) aktarılmalıdır. Munzur Gözelerine mesire alanı ve bu coğrafyayı işletme olarak projelendirmek inançsal, kültürel belleğimizin ticaret sultası altında ezilip yok olmasına göz yummaktır. Bu nedenle yüzyıllardır baskı, asimilasyon ve yok saymaya karşı kendi inançsal ritüellerini bulundukları coğrafyaya desen gibi işleyen Alevilere devletin saldırı ve baskıları sürmektedir. Bu projenin amacı inançsal ve kültürel aidiyetimizi, geleneksel söylemlerimizi, yok etmektir. Bu proje Alevileri göçe zorlama ve varoluş kökenlerinden kopartarak, yuvadan çıkarmaya çalışmaktır. 72 millete bir nazarla bakan ve insan sevgisini Hakk bilen Aleviler olarak, tüm halkımızı inançsal coğrafya sahip çıkmaya çağırıyor ve Munzur Gözeleri  kutsal emanetimizdir diyoruz.”

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın