AABK’den Munzur’a peyzaj projesine tepki: Her çiviyi ruhumuzda hissetmekteyiz!

0
142

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), “Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi”ne tepki gösterdi. AABK açıklamasında, “Avrupa’da yașayan Aleviler olarak geldiğimiz topraklardaki köklerimize, kutsal mekanlarımıza ziyaretlerimize çakılan her çiviyi ruhumuzda hissetmekteyiz” dedi. 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Munzur Gözeleri’nde, Fırat Kalkınma Ajansı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında hazırlanan ve onaylanan “Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi”ne tepki gösterdi.

“Polis ablukalı Munzur Gözeleri peyzajı” başlıklı açıklamada AABK, “Avrupa’da yașayan Aleviler olarak geldiğimiz topraklardaki köklerimize, kutsal mekanlarımıza ziyaretlerimize çakılan her çiviyi ruhumuzda hissetmekteyiz” dedi.

“İNANCIMIZA YAPILAN BÜYÜK SAYGISIZLIK”

“Alevilerin önemli kutsal mekanlarından biri olan Munzur Gözeleri uygulamasına geçilen bir peyzaj projesi ile bambașka bir șekle büründürülmek istenmekte ve görünen o ki daha șimdiden Aleviler kendi kutsal mekanına polis kontrolünden geçmeden özgürce girememekteler” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:

<

div class=”text_exposed_show”>

“Sadece yakın geçmișe baktığımızda bile Pirler ve Dervișler Toprağı dediğimiz bu kutsal topraklara yapılan sayısızca saldırı olduğunu görmekteyiz. Gerçekleştirilen doğa talanlarının yanısıra, onca mahkeme kararına rağmen uzun dönem diretilen ve kimi ziyaretleri sular altında bırakan baraj yapımları olsun, kimi ziyaretlerin hemen yanı bașına açılan taș ve maden ocakları olsun, Dersim’in kutsallarından olan bezuvarların resmi müsade ile avlanmaları olsun, bunların hepsi Dersim’in dönüştürülerek yok edilmesi anlamına gelmektedir.
Șimdi ise gerçekleştirilmek istenen bu projenin “mesire alan düzenlemesi” olarak uygulanması dahi inancımıza yapılan çok büyük bir saygısızlıktır. Munzur Gözeleri bir piknik veya eğlence yeri değil, bizim kutsalımızdır, ziyaretgahımızdır.

Doğal SİT alanı olarak yasal bir statüye sahip olan Munzur Gözeleri’nin kutsal bir mekan olmasının yanısıra kültürel miras olarak kalması gerektiĝinden dolayı da böyle bir projenin gerçekleştirilmesi hukuksal olarak başka yönlerden de yanlıștır.”

“MUNZUR GÖZELERİ ZİYARETGAHINA GELENLER BİLİNÇLE HAREKET ETMİYOR”

Munzur Gözeleri Ziyaretgah’ına gelen bazı kișilerin kutsal bir mekanda bulunulduğu bilinciyle ve çevre dostu bir bilinçle hareket etmediklerinin hatırlatıldığı açıklamada, bunun son dönemde sorunlara neden olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Ancak bu sorunlar Alevi temsilcilerin kendi aralarında aldıkları kararlarla halkın vicdanını incitmeden çözülmelidir. Aksi halde yapılan bu hamlelerin Dersim Soykırımı öncesinde medeniyet getirme kılıfı ile yapılan yollar gibi soykırımdan geri kalan kültürel köklere yapıldıĝı aşikardır.
Alevilere yapılacak hizmet bașkalarının bizlere yol çizmesiyle, ölçü göstermesiyle deĝil, inancımızı kendi dilediĝimiz gibi yașamamıza kimsenin engel olmaması ile mümkündür.”

PİRHA/İSTANBUL

 

Bir Cevap Yazın