‘Dersim’in doğası ve kutsalları tehdit altında, Dersim’e sahip çıkalım’-VİDEO

0
150

Dersim Der Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi Tekin Araç, Dersim’in doğasının ve kutsallarının proje adı altında tehdit edildiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin çeşitli coğrafyasına, şehirlerine yayılmış Dersimlilerin de bu işte duyarlı olması lazım. Dersim sevenler, Dersim dostları,  Alevi inanç örgütleri de coğrafyamıza ve kutsallarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

Haberin videosu;

Son dönemde Dersim’deki insan yoğunluğunun kutsalların ve doğanın tahribatına yol açmasına ve Munzur Gözelerine yapılmak istenen peyzaj projesine ilişkin Dersim Der Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi Tekin Araç, PİRHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

“MUNZUR, DÜZGÜN BABA VE ANA FATMA BİZİM KUTSALLARIMIZDIR”

Araç, gelen insanların Munzur Gözelerine gerekli saygıyı göstermediğini belirterek, şunları ifade etti:

“Bu son salgından dolayı ülkemizde pandeminin en az yaşanan coğrafyalardan birisi Dersim. Dışardan gelen arkadaşlarımız doğal olarak hastalık taşıyan bir arkadaşımız geldiğinde doğal olarak oradaki insanlarımıza bulaştırıyor.  Bu konuda da bir takım çekincelerimiz var. Dersim dışından gelen arkadaşlarımızın bu tür konulara dikkat etmeleri gerekir. Hem coğrafyamızı temiz tutması lazım. Munzur Baba, Düzgün Baba, Ana Fatma bunlar başta Dersimliler olmak üzere tüm Aleviler için kutsal yerlerdir. Orada gerçekten edep, erkâna uyan bir şekilde oturup kalkmak, gelişi güzel oturmamak, kirletmemek, çöp bırakmamak ve dikkat etmeleri lazım.”

“MUNZURA YAPILMAK İSTENEN DÜZENLEMEYE RIZALIK VERMİYOR, DOĞAL HALİYLE KALMASINI İSTİYORUZ”

Munzur Gözeleriyle ilgili peyzaj projesinden halkın ve kurumlarının rızalığı alınmadan yapılmak istendiğini ifade eden Araç, şunları dile getirdi:

“BİR ÇİVİ DAHİ ÇAKILSA ORADA YAŞAYAN HALKIMIZDAN RIZALIK VERMESİ LAZIM”

“Şöyle bir şey yapalım mı? Yapmayalım mı? diye rızalarını almaları lazım. Artı oranın seçilmiş yerel yöneticileri var,  merkezi iktidarın işi değil. Merkezi iktidar daha çok güvenlik, dış siyaset yapması lazım. Yerellerle ilgili bir tasarrufta bulunacaksa muhakkak yerellerin rızasını alması lazım, STÖ’nün rızasını almamışlar. Halkımızın rızasını almadan bunu kesinlikle kabul etmiyoruz ve meşru görmüyoruz, bunu kabul etmiyor ve şiddetle de kınıyoruz. Üstelik burası milli park. Milli parka çivi çakmak dahi yasak deniliyor ama ne hikmetse Dersim’in o coğrafyasına öyle bir şey yapmaya çalışıyorlar.

“38 KATLİAMININ DEVAMI YÜRÜTÜLÜYOR. TÜM DEVRİMCİ, DEMOKRAT, ALEVİLER OLARAK BU İŞE KARŞI ÇIKMAMIZ LAZIM”

Araç, “Sürekli Dersim’de maden araması, barajlar, HES’ler gibi çalışmalar yaparak, coğrafyamızı hiçleştirmeye ve insansızlaştırmaya çalışıyorlar. Şimdi yapılmak istenende bunun devamdır. Onun için biz bu yapılan işlemi kesinlikle kabul etmiyoruz, şiddetle karşı çıkıyoruz” diyerek, şu çağrıda bulundu:

“Bununla ilgili her türlü yol denenmeli,  demokratik tepkimizi göstermeliyiz. Bunun üzerine biz set çekmeliyiz. Dersim halkı barajlar konusunda iyi bir mücadele vermiştir, direniş göstermiştir, bunun içinde direnmeliyiz. Yani biz istemediğimiz bir işi coğrafyamıza yapılamaz. Bunun için gerçekten tüm halkımız birlikte olması lazım. Türkiye’nin çeşitli coğrafyasına, şehirlerine yayılmış Dersimlilerin de bu işte duyarlı olması lazım. Diğer dostlarımız, Dersim sevenler, Dersim dostları,  Alevi inanç örgütleri bunların hepsi buraya sahip çıkması lazım gerçekten bu işi yaptırmamamız lazım. Biz oraya çivi çakılmasını istemiyoruz. Doğal haliyle kalması lazım. Orası bizim inanç yerimiz, bizim için kutsal bir yer.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-229123 gallery-columns-2 gallery-size-thumbnail’>


 

Bir Cevap Yazın