Alevilerin kutsal mekanlarında siyanürle altın aranıyor-VİDEO

0
151

Pınargözü’ndeki ziyaret yerlerinin Koç Holding şirketi Demir Export tarafından talan edildiğini ve artık sularının akmadığını belirten köylüler, ÇED raporu için başvurdukları mahkemenin kararını bekledikleri karar açıklandıktan sonra Anayasa mahkemesine başvuracakları vurguladı.

Haberin videosu;

Sivas’ın Kangal ilçesi Pınargözü, Bakırtepe’de ve çevre köylerde; Koç Holding şirketi Demir Export, Alevilerin kutsalı olan ziyaret yerinde  siyanürle altın arama çalışması yapıyor.

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan Bakırtepe’de, siyanürle altın madeni aranmasına yöre halkından tepki sürüyor. Tepkilerini Can TV’ye anlatan köylüler Bakırtepe’nin Hızır’ın mekanı olarak da anıldığını kutsal mekanları için nereye gideceklerini bilmediklerini ve ziyaret yerlerinin yok olduğunu söyledi.

Maden şirketiyle görüştüklerini ancak güçlerinin yetmediğini söyleyen köylüler haklarını aradıklarını, Pınargözü’ndeki ziyaret yerlerinin talan edildiğini hem de geçen sene akan suların artık akmadığını belirttiler.

“ÇED RAPORU AÇIKLANDIĞINDA AYM’BAŞVURACAĞIZ”

Eğricek köyü muhtarı Şahin Eren Özkan, yöredeki en büyük sorunun siyanürle altın aranması olduğunu, ÇED raporu için başvurdukları mahkemenin kararını bekledikleri karar açıklandıktan sonra Anayasa mahkemesine başvuracakları vurguladı.

“OCAKLARIMIZ BİZE KÜSTÜ”

Ziyaretlerinin yok olmasına tepki gösteren ocakzade olan olan yaşlı kadın şunları söyleyerek acısının ne kadar büyük olduğunu dile getirdi. “İmam Hüseyin’in torunlarıyız, onları ocağa havale etsek ne olacak ocaklarımız bize küstü. Yılanlar kurbağalar bize zarar vermeden dolaşıyorlardı. Şimdi oda yok.”

Köylüler yörenin siyanürle altın arama çalışmaları yüzünden yaşanmaz hale geldiğini, “Kimse buralara gelmiyor, onlara gücümüz yetmiyor bu yüzden çocukların köyü terk ettiğini söyledi.

“ALLAH’TAN KORKUNUZ YOK MU?”

Suyun kaynağının yok olmasıyla su canlılarının balçık içinde öldüğünü belirten köylüler “Buralar hep balçık, bir dirhem su yok. Suyu kepçe ile eşiyorlar ki su çıksın. Su yok, bu su gitti artık gelmez. Allah’tan korkun ya su yok, bu adamlara bizim gücümüz yetmez” diyerek yaşanan duruma karşı tepkilerini dile getirdi.

MUSLUKLARDAN ARSENİKLİ SU AKIYOR

Köylüler yörenin siyanürle altın arama çalışmaları yüzünden yaşanmaz hale geldiğini, musluklardan arsenikli su aktığını, suyun azaldığını ve eski zamanlarda olduğu gibi taşıma sistemiyle evlerine su getirdiklerini belirterek, “maden şirketinin yörede sadece Alevilerin kutsal olan Bakırtepe ziyaretine zarar vermiyor aynı zamanda doğasını, kültürünü, yaşamını yok ediyor” dedi.

SİVAS/KANGAL

Bir Cevap Yazın