1938’de Zini Gediği’nde katledilen Aleviler anıldı

0
145

Zini Gediği İnisiyatifi,  82. Yılında Zini Gediği Katliamı’nı protesto ederek, katledilen canları andı. 

1938’de Erzincan Kılıçkaya ve çevre köylerinden toplanarak Zini Gediği’nde katledilen 100’den fazla can bugün anıldı.

Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde (Surbahan) Zini Gediği İnisiyatifi öncülüğünde toplananlar bir kez daha “Sevdiklerine mezar, devletten özür” taleplerini yineledi.

“DNA TESTLERİ YAPILARAK BİZLERE TESLİM EDİLSİN”

Olayın 82. yılında yapılan anmada Zini Gediği İnisiyatifi, “Cesetler kurda, kuşa, yılanlara yem oldu. Kendilerine bir mezar taşı ve kefen fazla görüldü. Hukuk dışı bir şekilde öldürülen atalarımızın kemikleri hala açıkta durmaktadır. Ortada duran kemikler vicdanımızı sızlatmakta ve her gördüğümüzde yaramızı yeniden kanatmaktadır,” açıklamasında bulundu.

81 yıldır Zini’de kefensiz ve mezarsız yatmakta olan masumları anmak, açıkta duran kemiklerin DNA testlerinin yapılarak bizlere teslim edilmesi ve onları inancımızın gerektirdiği gibi defn etme talebimizi dillendirmek için, 8 Ağustos 2020 Cumartesi günü saat 15.00’te Erzincan’ın Kılıçkaya Köyünde bir araya geldik” diyen anmada açıklamaya şöyle devam edildi:

“ATEŞ ÇEMBERİ YERİNE KONULSUN”

“Bugün burada, 38’de Zini Gediği’nde katledilen canlarımızı anıyoruz. 8 Ağustos 1938 de köyünden, tarlasından, okulundan topladıkları, suçsuz/günahsız yaklaşık 100’e yakın insanı, saatlerce aç susuz yürüterek, “yasak bölge” ilan ettikleri Erzincan Zini Gediği’nde kurşuna dizdiler. Cesetler kurda, kuşa, yılanlara yem oldu. Kendilerine bir mezar taşı ve kefen fazla görüldü. Hukuk dışı bir şekilde öldürülen atalarımızın kemikleri hala açıkta durmaktadır.

“ORTADA DURAN KEMİKLER VİCDANIMIZI SIZLATMAKTA”

Ortada duran kemikler vicdanımızı sızlatmakta ve her gördüğümüzde yaramızı yeniden kanatmaktadır. 82 yıldır Zini’de -kefensiz ve mezarsız- yatmakta olan masumları anmak, açıkta duran kemiklerin DNA testlerinin yapılarak bizlere teslim edilmesi ve onları inancımızın gerektirdiği gibi defn etme talebimizi bir kez daha dillendiriyoruz. Zini gediğinde inşa ettiğimiz anma mekanının yıkılmasını şiddetle kınıyoruz ve yapanların derhal bulunmasını istiyoruz. Kılıçkaya köyüne koyduğumuz ateş çemberinin yerinden kaldırtılmasını kınıyor ve ateş çemberinin yerine konmasını talep ediyoruz.
Zini özelinde tüm katliama maruz kalan canları saygı ile anıyoruz. Zaman mağdurların, babasız, kocasız, sevgilisiz, kardeşsiz kalmışların yarasını nasıl sarmadıysa, faillerin yaptığı caniliğin üzerini de örtmedi. Bu ağır travma durumundan mağdurlar ve devlet olarak kurtulmak gerektiğini anmamızda dillendirdik. Geleneksel olarak her yıl yapılan Zini Gediği anmamıza katılan, katkı sunan siyasi partilerimize, sendikalarımıza, odalarımıza ve tüm demokrasi güçlerimize desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.”

PİRHA/ ERZİNCAN

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-229147 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın