Sanatçı Cavit Murtezaoğlu yarın Okmeydanı Cemevinden uğurlanacak

0
188

İstanbul’da koronavirüs tedavisi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Hakk’a yürüyen Sanatçı Cavit Murtezaoğlu yarın Okmeydanı Cemevinden uğrulanacak. Murtezaoğlu, Kadıköy’deki Merdivenköy Mezarlığı’nda toprağa sırlanacak. 

İran’da siyasi yasaklı olmasından dolayı İstanbul’da ailesiyle birlikte sürgünde yaşayan Sanatçı-Yazar Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün akşam Hakk’a yürüdü.

Murtezaoğlu, yarın (8 Ağustos Cumartesi) saat 13.00’te Okmeydanı Cemevinden ailesi, sevenleri, dostları ve Aleviler tarafından uğurlanacak. Hakk’a uğurlama erkanının ardından Murtezaoğlu, Kadıköy’de bulunan Merdivenköy Mezarlığı’nda toprağa sırlanacak.

Asıl adı Javid Fakhim Ghanbarzadeh olan sanatçı 1962’de Tebriz’de doğdu. Azerbaycan Bakü Konservatuarı’ndan mezun olan Cavit Murtezaoğlu, caz formatıyla buluşan ve makamsal yapıya dayanan müziğini “Caz-makam’ olarak tanımlıyor. 100’ün üzerinde bestenin yanında “O 3 (Leyla-Mecnun)” ve “Pir Sultan” adlı iki operete imza atan Murtezaoğlu, müzik yazımı, çalışmaları içinde, birçok yeni makam çeşnileri, ses dizimleri ve armoniler yarattı.

7 yıldır İstanbul’da siyasi mülteci olarak yaşayan Murtezaoğlu, Alevilerin sesi Can Tv‘de ‘Cavidan Name’  programını yapıyordu.

PİRHA/ İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-228942 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>
 

Bir Cevap Yazın