Can Tv Ailesi: Sevgili Murtezaoğlu devrin daim olsun

0
164

Can Tv ailesi Hakk’a yürüyen programcısı Sanatçı-Yazar Cavit Murtezaoğlu için başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda koronavirüse yenik düşen Ehl-i Hak (Yaresan) inancının bilge ismi Murtezaoğlu’nun Can Tv, Alevi toplumu ve insanlık için büyük bir kayıp olduğu belirtildi.

Can Tv Ailesi adına yayımlanan mesaj şöyle:

Çok üzgünüz. Haftalardır koronavirüs illetiyle boğuşan programcımız Sanatçı Cavit Murtezaoğlu bu dünyadaki devriyesini tamamlayarak yaşama gözlerini yumdu. Ne mutlu bize ki böylesi bir derya ile tanışma ve aynı mekanda mesai harcama şansını yakaladık.

Sadece programcımız demek o ışığıyla birlikte stüdyomuzun kapısından içeri giren Pirimizi anlatmaya yetmez elbette. Can Tv biz Alevilerin dergahıdır, evimizdir, dünyaya açılan penceremizdir derdi hep. “Bana ana akım medyanın televizyonlarından program yap davetleri çok geldi. Hiç birini kabul etmedim. Ama Can Tv’yi reddedemezdim. Çünkü kendimi buraya ait hissediyorum derdi.

Sadece inanca dair engin bilgilerini değil, sanata, edebiyata, toplumlar tarihine, yaşama dair engin bilgi ve tecrübelerini cömertçe paylaşan güzel bir hocamızı kaybettik. Kısıtlı imkanlarla çok iş başarmaya çalışan her Can Tv çalışanına bilgelik kokan espirileriyle dokunmayı, yüklerini hafifletmeyi hep başarıyla götürdü.

Doğası gereği çocuklar bulundukları mekanda hemen herkesin ilgi odağı olur ve dünya adeta onların etrafında döner. Cavit Hoca tecrübesi itibarıyla Pirimiz idi evet. Kıpır kıpır yüreği ve büyük umutlarıyla da en gencimiz, dünyayı etrafında döndüren bir çocuktu bir yerde. Bu karekterinden olacak ki her fırsatta “Mende sığar iki cihan/Men bu cihane sığmazam” deyiverirdi o davudi sesiyle.

En son gelişinde “Daha yapacak çok işimiz var. Büyük işler yapacağız” diyerek ayrılmıştı. Bilgeliği, mütevazılığı, yorulmak bilmeyen yüreğinin ışığıyla birlikte ayrılmıştı.

Dünya çapında ünü onu asla şımartmadı. Durduğu yerin ve ait olduğu dünyanın çok farkında yaşadı. Sürgün olmanın, öteki olmanın omuzlarına yüklediği yükün farkındalığını Ehl-i Hak (Yaresan) Hakikatiyle, aydınlığıyla bir Piri Fani, bir Derviş ruhuyla göğüslemeyi bildi.

Sadece Ortadoğu ve Mezopotamya Alevileri değil, bütün bir Alevi toplumu büyük bir değerini kaybetti. Sadece Alevi toplumu mu hayır insanlık büyük bir değerini kaybetti. Onun kendi inancını ve sanatını özgürce sürdürmesine izin vermeyen İran rejimi onun insanlığa mal olmuş onuru karşısında biraz daha küçülmekten başka bir yer bulamaz insanlık huzurunda. Ama Cavit Murtezaoğlu dolu dolu geçen yaşamıyla cihanlara sığmaz bir yürek oldu.

Can Tv ailesi olarak Murtezaoğlu’nun eşi San ve sevgili çocukları şahsında tüm sevenlerinin, Alevi toplumunun ve insanlığın başı sağolsun. Hocamızın evrensel döngü içindeki devri daim olsun diyoruz.

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın