Sanatçı Güneşer’den Dersimlilere ve dostlarına Munzur Baba çağrısı-VİDEO

0
163

Sanatçı Maviş Güneşer, Munzur Gözeleri’nin, “Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi” ile yapılaşmaya açılmasına tepki gösterdi. “Munzur Baba bizim cennetimizdir. Hiçbir insan elinin değmesine ihtiyaç yoktur. Zaten duruşuyla güzeldir, etkileyicidir” diyen Güneşer, tüm Dersimlileri ve dostlarını Munzur Baba’ya sahip çıkmaya çağırdı. 

Dersim’in Ovacık ilçesinde yer alan ve birinci derece SİT alanı olma özelliği taşıyan ayrıca Alevi inancında kutsal bir mekan olarak kabul gören Munzur Gözeleri’nin, Fırat Kalkınma Ajansı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında hazırlanan ve onaylanan “Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi” ile yapılaşmaya açılması, gerek bölge halkı gerekse tüm Alevi yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor.

“MUNZUR BABA BİZİM CENNETİMİZDİR İNSAN ELİNİN DEĞMESİNE İHTİACI YOKTUR”

Sanatçı Maviş Güneşer, Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi’nden Dersim belediyeleridir ve tüm resmi kurumlar yüzünden geç haberdar olduklarını belirterek, “Munzur Baba bizim cennetimizdir. Hiçbir insan elinin değmesine ihtiyaç yoktur. Zaten duruşuyla güzeldir, etkileyicidir. Bu yüzden insanlar tarafından bu kadar seviliyor, değer görüyor ve ziyaret ediliyor. Güzelliği bir tarafa Munzur Baba aynı zamanda da Alevi inancında yeri çok büyük olan bir ziyaretimizdir. Evliyası vardır, hikayesi vardır. İnsanlar yüzlerce yıl oraya gitmişler, Aleviler çerağlarını yakmışlar, dualarını etmişler, kurbanlarını kesmişler, orada toplantılarını yapmışlar, barışlarını tartışmalarını, bütün sosyal hikayelerini orada gerçekleştirmişler. Alevilik için bu kadar önemli olan bir mekanın, devlet tarafından ya da şirketler tarafından turistik amaçlı ele alınması bir kere inancımız açısından, inanca saygısızlık açısından kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Munzur Vadisi’nin bir Milli Park olduğunu hatırlatan Güneşer, Tunceli Valisi’nin ‘Biz oraya kesinlikle iş makinaları koymayacağız, amacımız orayı korumaktır” sözlerinin samimi olmadığını ifade etti.

“ÖNCELİKLE ARITMA TESİSİ KURULMASI GEREKİYOR”

Güneşer, konuşmasına şöyle devam etti:

“Eğer gerçekten devlet kendi su kaynağına, -özellikle dünyada bu kadar temiz suya ihtiyaç varken- dünyanın en değerli su kaynağına değer veriyorsa öncelikle orada bir arıtma sistemi kurması gerekiyor.
Bütün Ovacık’ın, köylerin, gelenin, gidenin bütün attıkları Munzur suyuna karışıyor, yani içme suyuna karışıyor. Oradaki hayvanlardan tutun, insanlara kadar herkes bundan zararını görüyor. Şimdi bu sebeple yapılan açıklamayı samimi bulmuyorum. Bütün Dersimlileri ve Dersim dostlarını Munzur Baba’ya gerek inanç bakımından, gerek su kaynağı olması bakımından sahip çıkmaya davet ediyorum ve tüm ziyaretlerimiz için öncelikle Munzur Baba için bir mum yakmak istiyorum.

“TÜM DERSİMLİLER 1 DAKİKALIK VİDEO YAPIN VE PAYLAŞIN”

Bütün Dersimlilere 1 dakikalık da olsa bir video yapmaya, bir fotoğraf paylaşmaya yani Munzur’una sahip çıkmaya, eğer orada iseler Munzur Baba’ya gidip Munzur Baba’yı korumalarını canı gönülden istiyorum, diliyorum.
Munzur Baba’ya dokunan eller kırılsın, ziyaret çarpsın, herkes kendi doğasına mekanına sahip çıksın.”

PİRHA/ İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-228769 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın