Alevilere ‘Adil olun’ diyen belediye başkanlarına sert tepki

0
181

Erenler Cemevi Başkanı Yavuz Selçuk, 97 yıldır haksızlığa uğrayan Alevilere, cemevlerinin ihtiyaçlarını dile getirdiklerinde belediye başkanlarının “adil olun” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Selçuk, “Yurttaş olarak tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Hala inkar ediliyoruz. Hala köylerimize yol yapılırken ‘cami yapalım yol da yaparız’ diyorlar” hatırlatmasında bulunarak, asıl Alevilere adil olunması gerektiğinin altını çizdi. 

İstanbul Esenyurt’ta bulunan Erenler Cemevi Başkanı Yavuz Selçuk, dayanışmanın önemine dikkat çekerek, “Gelin cemevlerimizi nasıl kurduysak öyle de güçlendirelim, büyütelim. Birbirimizi, cemevlerimizi muhannete muhtaç kılmayalım. Bize gönülden saygı duymayanlara biz de saygı duymayalım. Alevi inancı da bu değil midir?” dedi.

“1400 yıldır topraklarımızı yönetenler Alevilerden almadan ne yaptılar?” diye soran Selçuk, “Hiç bir şey yapmadılar! Üstelik vergimizi de verdik askerliğimizi de yaptık. Yurttaş olarak tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Hala inkar ediliyoruz. Hala köylerimize yol yapılırken “Cami yapalım yol da yaparız” diyorlar. Bu resmiyetin bize bakış açısıdır ve gönülden olmadığı için de değişeceği yoktur. Ne acı ki artık devlet kadrolarında bile çocuklarımızın iş bulması bile zorlaşmıştır” ifadelerini kullandı.

Belediyeleri de eleştiren Yavuz Selçuk, şöyle devam etti:

“Bize yapılan davranışlar ‘ölümü gösterip sıtmaya razı olmamızdır.’ Bunun parti ayrımı da yoktur aslında. Bugün ağırlıklı olarak Alevi oylarıyla iş başına gelen belediye başkanları bizlere, ihtiyaçlarımızı dillendirdiğimizde “adil” olmamızı söylüyorlar. Sanki 97 yıldır bu ülkeyi Aleviler yönetmiş gibi. Hadi tek parti dönemini geçelim. Cumhuriyetin kuruluşu arkasından yokluklar, İkinci Dünya Savaşı ve yine kıtlık ve yokluklar. Ya adına ‘Demokrasi’ denen çok partili dönemde Aleviler için ne yapıldı? Yine hiç bir şey! Yaşadığımız kıyımlar ve acılar da cabası. Bizlere yapılan kıyımların failleri bile devlet kadrolarında yönetici oldu. Ya da milletvekili oldu. Bize ne kaldı? Sivas Madımak oteli davası zaman aşımına uğratıldığında ‘Memlekete hayırlı olsun’ dileği.
30 yıldır Alevi toplumu inancı ve ibadeti ile ‘yeraltından’ yeryüzüne çıkmıştır ve ‘yasal’ değil ama meşru bir hak mücadelesi vermektedir.

“MUAVİYE ZİHNİYETİ”

Cemevlerimiz “Yasal” değildir varlığımız inkar ediliyor.
Cemevlerimiz “Yasal” değildir; cemevlerimiz inkar ediliyor ve yok sayılıyor.
Cemevlerimiz “Yasal” değildir; cemevlerimize gaz bombası atılıyor! Siz başka bir ibadethaneye gaz bombası atıldığını duydunuz mu? Ayakkabı ile camiye girildi diye kıyameti kopardılar.
Muaviye zihniyeti bunu hep yaptı.”

Erenler Cemevi Başkanı Yavuz Selçuk, bütün bu haksızlıklar ortadayken belediye başkanlarının cemevlerinin ihtiyaçları dile getirildiğinde Alevilerden adil olmalarını istemelerine tepki gösterdi.

“BİZ, ALEVİ OLMAYANLARA 97 YILDIR NE HAKSIZLIK YAPMIŞIZ DA HABERİMİZ YOK!”

Yavuz Selçuk, ironi yaparak şunları kaydetti:

“Biz, Alevi olmayanlara 97 yıldır ne “haksızlık” yapmışız da haberimiz yokmuş!
“Yok saymışız, ezmişiz”
“İbadethanelerine gaz bombası atmışız”
“İnanç önderlerini katletmişiz”
“Sivas’ta yakmışız ve güvenlik güçlerimiz seyretmiş”
“Maraş’ta anne karnındaki bebekleri öldürmüşüz”
“Zorla kendi inancımızı dayatmışız; din derslerine zorlamışız”
“Sünninin ekmeği yenmez demişiz”
“Bunlar ana-bacı tanımıyor demişiz”
“İbadet yerlerine “cümbüş evi” demişiz”
Daha sayayım mı bence yeter. Bunlardan biri bizi yok sayan ve inkar eden birinin başına gelse idi kıyameti koparırlardı. Şimdi kalkmış beyler bize ‘biraz adil olmamızı’ öğütlüyorlar.
1400 yıldır bütün bu haksızlıkları yaşayanlar Alevi canlar değilmiş gibi. Bu söz bize ait değil ama tam yerine oturdu: Hadi ordan!”

PİRHA/ İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-228810 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın