Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, Perinçek’in dinlenmesi talebini reddetti

0
151

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, Sivas Katliamı davasında Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Doğu Perinçek’in dinlenmesi talebini, ‘soruşturmaya yer olmadığına’ karar vererek reddetti. Avukat Coşkun Özgür Piroğlu, savcılığın kararına itiraz ettiklerini söyledi. 

Sivas Katliamı’nda ölen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, 8 Haziran’da üç firari sanıkla ilgili görülen davada Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in ve onu suçlayan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in dinlenmesi talebinde bulunmuştu.

Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı dava, Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde sürüyor.

3 firari sanık olan Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın yargılandığı davada, katliamda ölen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, 8 Haziran’da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in ve onu suçlayan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in dinlenmesi talebinde bulunmuştu.

Ankara Adliyesi’nde yapılan başvuruda Avukat Piroğlu, Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in geçen yıl yazdığı bir köşe yazısı ve açıklamalarındaki iddiaların değerlendirilmesini istemişti.

Ahmet Nesin, Artı Gerçek’te 3 Temmuz 2019’da yayınlanan yazısında, bazı tanıklıklarını paylaşarak Sivas Katliamı’nın fitilini ateşleyen Salman Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri’nin babası tarafından değil Doğu Perinçek’in ekibi tarafından Aydınlık Gazetesi’nde yayımlandığını söylemişti. Nesin, “Aziz Nesin TGRT’ye Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanan Şeytan Ayetleri’ni kendisinin yayınlamadığı ve haberi olmadığını söylediğinde Perinçek yeni bir kınama yazısıyla katliam planını büyük olasılıkla aynı anda kaleme alıyordu” demişti.

Avukat Piroğlu, Ahmet Nesin’in söz konusu yazı ve sosyal medya paylaşımlarını sunduğu başvuruda, “Doğu Perinçek’in Sivas Katliamı’nın sorumlularından biri olduğu konusunda müvekkilim Hüseyin Karababa’nın şüpheleri vardır. Bu konu aydınlatılmalıdır. Doğu Perinçek’in Sivas katliamının sorumluları arasında olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Doğu Perinçek şu anda Vatan Partisi’nin Genel Başkanıdır. Bu konuda Ahmet Nesin ve Doğu Perinçek’in ifadesi alınmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Doğu Perinçek’in dinlenmesi talebini, ‘soruşturmaya yer olmadığına’ karar vererek reddetti.

Avukat Özgür Piroğlu, savcılığın kararına itiraz ettiklerini açıkladı.

Dilekçede şunlar kaydedildi:

“2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleşen Sivas Madımak Katliamı Cumhuriyet tarihinin en acımasız terör katliamlarından biridir. Yargıtay bu katliamın anayasal düzeni yıkmaya yönelik olarak gerçekleştirilmiş olduğunu tespit ederek, sanıkların bir bölümünü anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etme suçundan cezalandırmıştır. Yargıtay bu kararı kesinleştirmiştir. Bunun üzerine hiçbir Cumhuriyet Savcısı, Yargıtay’ın terör eylemi olarak tanımladığı bu katliam için olaylar kelimesini kullanma hakkına sahip değildir. Soruşturmaya yer olmadığına ilişkin savcılık kararında Sivas Madımak Katliamı için Madımak olayları denilmiştir. Cumhuriyet Savcıları terör eylemleri ile ilgili olarak yapacakları tanımlamalara dikkat etmelidirler ve teröristlerin, terör eylemlerini meşrulaştırmaya yönelik tanımlamalardan uzak durmalıdırlar.”

“MEÇHUL ŞAHISLARA DEĞİL DOĞU PERİNÇEK’E YÖNELİK YAPTIM BAŞVURUYU”

Savcılık kararının ihbar edilen kısmında meçhul şahıslar diye yazıldığına dikkat çekilen dilekçede, “Ben bu başvuruyu meçhul şahıslara yönelik olarak değil, Doğu Perinçek‘e yönelik olarak yaptım” dedi. Piroğlu, “Ahmet Nesin’in Doğu Perinçek hakkındaki iddiaları doğrudan Sivas Katliamı ile ilgilidir. Cumhuriyet Savcısı‘nın soruşturma açma gereği bile duymadan Ahmet Nesin’i bile ifadeye çağırmadan dosyayı kapatması hukuka aykırıdır” denildi.

Öte yandan Avukat Coşkun Özgür Piroğlu, 30 Haziran’da ise Sivas Valisi Salih Ayhan hakkında, katliama “Sivas olayları” demesi ve katledilenler için de ‘vefat edenler’ diye bahsetmesi üzerine Sivas Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Av. Piroğlu, Vali Ayhan’ın söz konusu açıklamalarıyla teröristlere destek verdiğini kaydetmişti.

PİRHA/ ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-228640 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

Bir Cevap Yazın