Askeri araçlar Munzur Gözeleri’nde; peyzaj çalışması başlatılıyor

0
173

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal mekanlardan Munzur Gözeleri için bölge halkına danışılmadan hazırlanan peyzaj projesi başlatılıyor. DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, bahsedilen peyzaj projesinin, Alevi halkının inancına saldırı olduğunu kaydetti.  

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal mekanlardan biri olan Munzur Gözeleri için bölge halkına ve STK’lere danışılmadan hazırlanan peyzaj projesi başlıyor. Bölgeye gelen askeri araçlarca stand kuran yurttaşların standları kaldırıldı.

Munzur Gözeleri’ne dün saat 18.00 sıralarında kaymakamlıktan geldiğini belirten iki kişi kurulan satış standlarını dolaşarak satıcılara ‘Yarından sonra standları açmayın, şirket tarafından gönderilen kepçeler bölgeye gelerek peyzaj projesine başlayacaktır’ ifadelerini kullandılar.

Munzur Gözeleri’nde bulunan Munzur Koruma Kurulu üyesi ise kişilere nereden geldiklerini sorduklarında ‘Kaymakamlıktan geliyoruz’ diye yanıt aldı. Bunun üzerine standları gezen ve kurul üyesiyle tartışan kaymakamlık yetkilileri, Koyungölü köy muhtarını arayarak, Munzur Koruma Kurulu üyesinin babasına ulaştı. Yetkililer, kurul üyesi hakkında ailesine “Akıllı dursun, ön planda durmasın, yoksa gözaltına aldırır hapishaneye attırırız” tehditlerinde bulundu.

Yaşananların ardından Munzur Gözeleri’ne bugün askeri araçlar eşliğinde gelen yetkililer, stand açan yurttaşlara kararı tebliğ ederek, standları kaldırmaya başladı.

“ALEVİ HALKININ İNANCINA SALDIRIDIR”

DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, bahsedilen peyzaj projesinin halkın ve STK’lerin katılımı olmadan, Erzurum Koruma Kurulu’nun 1. derece doğal SİT alanına ilişkin ilke kararları gözetilmeden, koruma amaçlı imar planları hükümleri dikkate alınmadan hazırlandığı ve ihale edildiğini kaydederek, “Munzur gözeleri bölge halkı ve Alevi kızılbaş inancının kutsalıdır. Bu peyzaj projesi kılıfı esasta, Alevi halkının inancına saldırıdır. Söz de düzenleme adı altın da bu alanı ticari bir işletmeye çevirmektir. Betonlaştırma ve çölleştirme amacı taşımaktadır” diye konuştu.

“MÜCADLEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Ben, şunları kaydetti:

“Bizleri ve Dersim halkını tehdit edenler aslında Munzur gözelerini sermayeye peşkeş çekmek isteyenlerdir, kutsalımıza saldıranlardır, buralardan rant devşirme peşinden koşanlardır. Federasyon üyelerimizi, dostlarımızı ve Dersim halkını tehdit ederek yıldırmaya çalışacaklarını düşünen, insana düşman, havyana düşman, doğaya düşman olanlara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bilmelerini isteriz. Bizler Dersim Dernekleri federasyonu olarak bu tehditlere ve baskılara dün de boyun eğmedik, Çevre ve doğa mücadelesi vermekten vazgeçmedik, bugün de yarın da vazgeçmeyeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın