Dersimli yurttaşlardan çağrı: Doğamıza ve kutsallarımıza hassasiyet gösterin-VİDEO

0
164

Dersim’de yoğunlaşan ziyaretçi akınına ilişkin PİRHA’ya konuşan yurttaşlar, kutsallara ve doğanın korunmasına yönelik hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirtirken, devletin ve yerel yönetimlerin de tedbir almasını istediler. 

Doğa savunucusu Haydar Çetinkaya, Türkiye’de koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte Dersim’e yoğun bir ziyaretçi akını olduğunu söyledi.

“BU KADAR HOR KULLANILAN BİR MİLLİ PARK YOK”

Çetinkaya, “Altyapısı olmayan ilimizde bu kadar ziyaretçinin gelmesi bir çok sakınca doğurmaktadır. Binlerce insan piknik yapmak için geliyor ve çöpünü bırakıp gidiyor. Hem Munzur Vadisi Milli Parkı’nda hem de Pülümür Vadisi’nde ciddi bir çevre sorunu yaşanıyor. Türkiye’de bu kadar hor kullanılan bir milli parkın olduğunu düşünmüyorum. Aynı zamanda koronavirüs riskini de göz önünde bulundurduğumuzda ilimizde sayı giderek artmaktadır. Yetkililerin bir an önce önlem alması gerekiyor” dedi.

“DERSİM BU KADAR YOĞUN ZİYARETÇİ AKININI KALDIRMIYOR”

Tüm dünyada çok ciddi bir pandemi süreci yaşandığını ifade eden Meral ise, şunları söyledi:

“Dersim bu süreçten çok fazla etkilenmemişken yaz mevsiminden kaynaklı büyükşehirlerden gelenler sayının artmasına yol açtı. Bizler kentimize ziyaretçilerin gelmesine karşı değiliz ancak ilimiz bu kadar yoğun ziyaretçi akınını kaldırmıyor.”

Seda adlı kadın da “Dersim’de yaşayan bir insan olarak bu yoğun insan akınına dur demek istiyorum. Bizler Munzur suyumuza, kutsalımıza dokunmazken, gelenlerin bu hassasiyetle yaklaşmamaları bizleri kırıyor” diye konuştu.

“DÜZENSİZ GELİŞEN TURİZM SÜRECİ KAOSA DÖNÜŞÜYOR”

Sonay ise pandemi sürecinde olunmasına rağmen gelenlerin bunu dikkate almadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kendi yaşlımızı, çocuğumuzu aylarca dışarı çıkarmazken ve bütün tedbirleri alırken, şu an herkes risk altında. Aynı zamanda doğamız da büyük bir risk altında. Bizler kutsallarımıza kıyamazken, yerlere bir çöp bile atamazken, yığınla çöp bırakmalarını doğru bulmuyoruz. Bu yoğunluğun karşısında yetkililer hazırlıksız. Bazı zamanlar ekmek bile bulunamıyor. Plansız, müdahalesiz, düzensiz gelişen turizm süreci kaosa dönüşüyor. Bunun sonucu da çöp yığınları oluşuyor. Hal böyle olunca yöre halkının tepkisine yol açıyor. Munzur Gözeleri gibi kutsal alanlarda suya girilmesi, piknik yapılması tepkiyi daha da arttırıyor. En büyük sorumluluk bu duruma çözüm üretmeyen devlet mekanizması ve kamusal sorumluluğu olanlardır. Yoksa Dersim’e gelenler meymanımızdır.”

(HABER MERKEZİ)

 

 

Bir Cevap Yazın